Generative Summary (1.0.2) - en to it translation catalogue (8 entries)

en: Summary
it: Sommario

en: Model
it: Modello

en: Rows
it: Righe

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
it: Lasciare vuoto per usare come riassunto una versione del testo abbreviata automaticamente.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Summary rows
it: Righe di sommario

en: Number of summary rows: @rows
it: Numero di righe del sommario: @rows
