Generative Summary (1.0.3) - en to uk translation catalogue (12 entries)

en: Service Provider
uk: Сервіс-провайдер

en: Summary
uk: Резюме

en: Model
uk: Модель

en: Rows
uk: Рядки

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
uk: Шоб використати як резюме скорочену версію повного тексту залиште це поле порожнім.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Summary rows
uk: Рядки резюме

en: Number of summary rows: @rows
uk: Кількість рядків резюме: @rows

en: Always show the summary field
uk: Завжди показувати поле резюме

en: Summary field will always be visible
uk: Поле резюме буде завжди видимим

en: Text editors may override this setting.
uk: Текстові редактори можуть замінити це налаштування.
