Module generator UI (8.x-1.0-alpha5) - en to it translation catalogue (54 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Development
it: Sviluppo

en: Language
it: Lingua

en: For
it: Per

en: Tags
it: Etichette

en: Version
it: Versione

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Label
it: Etichetta

en: Length
it: Lunghezza

en: Path
it: Percorso

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Include
it: Includi

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Comment
it: Commento

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Authored by
it: Creato da

en: Merge
it: Fusione

en: Role
it: Ruolo

en: Filters
it: Filtri

en: First Name
it: Nome

en: Gender
it: Sesso

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Changed
it: Modificato

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: date
it: data

en: Blocks
it: Blocchi

en: Permission
it: Permesso

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Keys
it: Chiavi

en: Package
it: Imballo

en: Module name
it: Nome modulo

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Not enabled
it: Non abilitato

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
it: La versione di PHP è troppo vecchia. Drupal richiede almento PHP %version.

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: No placeholder
it: Nessun segnaposto

en: Route name
it: Nome della rotta

en: Generate code
it: Genera codice

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
it: %name: l'indirizzo email non può essere più lungo di @max caratteri.
