Module generator UI (8.x-1.0-alpha5) - en to ja translation catalogue (65 entries)

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Development
ja: 開発

en: Language
ja: 言語

en: For
ja: 対象

en: Tags
ja: タグ

en: Version
ja: バージョン

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Label
ja: ラベル

en: Length
ja: 長さ

en: Path
ja: パス

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Include
ja: 含む

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Comment
ja: コメント

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Merge
ja: マージ

en: Role
ja: 役割

en: Filters
ja: フィルター

en: Gender
ja: 性別

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Object
ja: オブジェクト

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Changed
ja: 変更済

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Join
ja: 参加

en: date
ja: 日付

en: Blocks
ja: ブロック

en: Permission
ja: 権限

en: Language code
ja: 言語コード

en: Set
ja: セット

en: Package
ja: パッケージ

en: Module name
ja: モジュール名

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Not enabled
ja: 無効

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
ja: このサーバーにインストールされているPHPは古すぎます。 Drupalは少なくともPHP %version を必要とします。

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: AJAX 'After': Click to put something after the div
ja: AJAX 'After': クリックで div の後ろに要素を追加

en: AJAX 'Alert': Click to alert
ja: AJAX 'Alert': クリックでアラートを表示

en: AJAX 'Append': Click to append something
ja: AJAX 'Append': クリックで内側に要素を追加

en: AJAX 'before': Click to put something before the div
ja: AJAX 'before': クリックで div の前に要素を追加

en: AJAX html: Replace the HTML in a selector.
ja: AJAX html: セレクター内の HTML を置換。

en: AJAX changed: Click to mark div changed with asterisk.
ja: AJAX changed: クリックで div に変更済みの印をアスタリスクでつける

en: AJAX insert: Let client insert based on #ajax['method'].
ja: AJAX インサート: クライアントに #ajax['method'] ベースでの挿入を許可します。

en: AJAX 'remove': Click to remove text
ja: AJAX 「削除」: テキストを削除するにはクリック

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: No placeholder
ja: プレースホルダー無し

en: Route name
ja: ルート名

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長いメールアドレスを使用することはできません。

en: Set the '#box' div to be blue.
ja: '#box' の div を青色にセット。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻
