Geofield Map (11.0.6) - en to ja translation catalogue (43 entries)

en: enabled
ja: 有効

en: Value
ja: 値

en: disabled
ja: 無効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Weight
ja: ウェイト

en: none
ja: なし

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Unknown
ja: 不明

en: Upload
ja: アップロード

en: Options
ja: オプション

en: Fields
ja: フィールド

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Scale
ja: スケール

en: Table
ja: テーブル

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Option
ja: オプション

en: Position
ja: ポジション

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Google Maps API Key
ja: GoogleマップAPIキー

en: normal
ja: ノーマル

en: Delay
ja: 遅延

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Max
ja: 最大

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: tiny
ja: 極小

en: small
ja: 小

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Zoom
ja: ズーム

en: - Any -
ja: - すべて -

en: Min
ja: 最小

en: Behaviour
ja: 動作

en: Maximum file size
ja: 最大ファイルサイズ

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ja: アップロードファイルサイズを制限するため、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) or "50 MB" (メガバイト)のような数値を入力してください。空白にしておくと、PHP設定の maximum post and file upload size(現在の設定では<strong>%limit</strong>)が利用されます。

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Checked
ja: チェック済

en: Remove button
ja: 削除ボタン

en: The image file is invalid or the image type is not allowed. Allowed types: %types
ja: 画像ファイルが適切でないか、許可された画像タイプではありません。許可されたタイプ: %types
