Geofield Map (3.0.9) - en to fr translation catalogue (53 entries)

en: enabled
fr: activé

en: Value
fr: Valeur

en: disabled
fr: désactivé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Weight
fr: Poids

en: none
fr: aucun(e)

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Upload
fr: Transférer

en: Fields
fr: Champs

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Scale
fr: Échelle

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Google Maps API Key
fr: Clé pour l'API Google Maps

en: Delay
fr: Délai

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
fr: Largeur par défaut d'une carte Google, en absolu ou en pourcentage CSS. Exemples : <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
fr: Hauteur par défaut d'une carte Google, en absolu ou en pourcentage CSS. Exemples : <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Hybrid
fr: Hybride

en: Marker
fr: Marqueur

en: Map type
fr: Type de carte

en: Map width
fr: Largeur de la carte

en: Map height
fr: Hauteur de la carte

en: Max
fr: Maximum

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: tiny
fr: très petit

en: small
fr: petit

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: - none -
fr: - aucun -

en: Draggable
fr: Glissable

en: Map zoom
fr: Zoom carte

en: Data Source
fr: Source de données

en: Providers
fr: Fournisseurs

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Zoom Level
fr: Niveau du zoom

en: Behaviour
fr: Comportement

en: Maximum file size
fr: Taille maximum de fichier

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fr: Saisissez une valeur comme "512" (octets), "80 KB" (kilo octets) ou "50 MB" (méga octets) pour restreindre la taille de fichier autorisée. Si ce champ est laissé vide, la taille du fichier ne sera limitée que par la taille maximale de transfert de PHP (limite actuelle <strong>%limit</strong>).

en: Image style
fr: Style d'image

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Which field contains geodata?
fr: Quel champ contient les données de géolocalisation ?

en: Checked
fr: Vérifié

en: - any -
fr: - tout -

en: Can be an absolute or relative URL.
fr: Peut être une URL absolue ou relative.

en: Remove button
fr: Bouton Retirer

en: Lazy load
fr: Chargement à la demande

en: The image file is invalid or the image type is not allowed. Allowed types: %types
fr: Le fichier image n'est pas valide ou le format d'image n'est pas autorisé. Format autorisés : %types

en: Deprecated.
fr: Obsolète.
