Geolocation Field (4.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (171 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Prefix
uk: Префікс

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Version
uk: Версія

en: Edit
uk: Редагувати

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Test
uk: Тест

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: The configuration options have been saved.
uk: Параметри конфігурації були успішно збережені.

en: North
uk: Північний

en: East
uk: Схід

en: South
uk: Південь

en: West
uk: Захід

en: none
uk: немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Font Size
uk: Розмір шрифту

en: Default
uk: Базово

en: Top
uk: Зверху

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: URL
uk: URL-адреса

en: Region
uk: Область

en: Anchor
uk: Прив'язка

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Components
uk: Компоненти

en: Options
uk: Опції

en: Advanced Settings
uk: Додаткові налаштування

en: Bottom
uk: Знизу

en: Client ID
uk: ID клієнта

en: API Key
uk: Ключ API

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Overlays
uk: Накладання

en: Address
uk: Адреса

en: General
uk: Загальне

en: Background color
uk: Колір тла

en: Color
uk: Колір

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: Destination
uk: Місце призначення

en: Option
uk: Параметр

en: Position
uk: Позиція

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Coordinates
uk: Координати

en: Google Maps API Key
uk: Ключ від Google Maps API

en: Full
uk: Повністю

en: Token
uk: Замінник

en: Countries
uk: Країни

en: Address Field
uk: Адресне поле

en: API key
uk: Ключ API

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: Feature
uk: Властивість

en: Minimum height
uk: Мінімальна висота

en: Minimum width
uk: Мінімальна ширина

en: Default map type
uk: Тип карти за замовчуванням

en: Map
uk: Мапа

en: Maximum zoom
uk: Максимальне збільшення

en: Minimum zoom
uk: Мінімальний масштаб

en: Stroke color
uk: Колір лінії

en: Stroke opacity
uk: Прозорість лінії

en: Fill color
uk: Колір заповнення

en: Fill opacity
uk: Додати прозорість

en: Controls
uk: Елементи керування

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Style
uk: Стиль

en: Font Family
uk: Гарнітура шрифту

en: Standard
uk: Стандарт

en: Top left
uk: Верхній лівий

en: Top right
uk: Верхній правий

en: Bottom right
uk: Нижній правий

en: Bottom left
uk: Знизу зліва

en: Locality
uk: Населений пункт

en: Fill Color
uk: Колір заповнення

en: Fill Opacity
uk: Непрозорість заповнення

en: Default value
uk: Базове значення

en: Image path
uk: Шлях до зображення

en: Relationship type
uk: Тип відносин

en: Synchronization
uk: Синхронізація

en: Max Width
uk: Макс. ширина

en: Max Height
uk: Макс. висота

en: Debug
uk: Зневадження

en: Google Maps API key
uk: Ключ API Карт Google

en: Border Width
uk: Ширина рамки

en: Distance
uk: Відстань

en: Editor
uk: Редактор

en: Transparent
uk: Прозорий

en: Postal Code
uk: Поштовий індекс

en: Yandex
uk: Яндекс

en: Miles
uk: Милі

en: Border color
uk: Колір рамки

en: Overlay
uk: Накладання

en: Package
uk: Пакунок

en: Data
uk: Дані

en: Google Maps
uk: Карти Google

en: About
uk: Про модуль

en: Setting
uk: Параметр

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Zoom
uk: Збільшення

en: Metric
uk: Метрична

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Route
uk: Маршрут

en: Icon path
uk: Шлях до піктограми

en: Meter
uk: Вимірювач

en: Direction
uk: Напрям

en: North East
uk: Північний схід

en: Maximum height
uk: Максимальна висота

en: Maximum width
uk: Максимальна ширина

en: Directions
uk: Напрямки

en: Zoom level
uk: Масштаб

en: Locations
uk: Місця розташування

en: Proximity
uk: Близькість

en: Kilometers
uk: Кілометри

en: Origin
uk: Джерело

en: Latitude field
uk: Поле широти

en: Longitude field
uk: Поле довготи

en: Layer
uk: Шар

en: Meta data
uk: Метадані

en: Providers
uk: Провайдери

en: Displays
uk: Відображення

en: Select which display or displays this should attach to.
uk: Виберіть, до якого відображення або відображень потрібно долучити вкладення.

en: Geometry
uk: Геометрія

en: Layers
uk: Шари

en: Styles
uk: Стилі

en: Top center
uk: У центрі зверху

en: Bottom center
uk: У центрі знизу

en: Icon Size
uk: Розмір піктограм

en: Max width
uk: Максимальна ширина

en: Title Field
uk: Поле заголовку

en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: Markers
uk: Мітки

en: Exposed
uk: Розкритий

en: Stroke width
uk: Товщина штриха

en: Imperial
uk: Англійська

en: Grid Size
uk: Розмір сітки

en: Distance unit
uk: Одиниці відстані

en: Min Width
uk: Мін. ширина

en: Search API
uk: API Пошуку

en: Access Key
uk: Ключ доступу

en: Access key
uk: Ключ доступу

en: Geolocation
uk: Географічне становище

en: Border width
uk: Ширина границі

en: Add one more
uk: Додати ще

en: Remove one
uk: Вилучити одну

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Access Token
uk: Токен доступу

en: Boundary
uk: Межа

en: Address field
uk: Адресне поле

en: Format: %format
uk: Формат: %format

en: Nautical Miles
uk: Морські милі

en: Width: @width
uk: Ширина: @width

en: Height: @height
uk: Висота: @height

en: Geolocation field
uk: Поле геолокації

en: Min Height
uk: Мін. висота

en: Remove Duplicates
uk: Вилучити дублі

en: Yandex Maps
uk: Яндекс Карти

en: Dynamic Map
uk: Динамічна карта

en: This field stores location data (lat, lng).
uk: Це поле зберігає дані про місце розташування (широта, довгота).

en: Marker title
uk: Заголовок маркера

en: Zoom level: @zoom
uk: Масштаб: @zoom
