Geolocation Field (4.0.0-alpha5) - en to ja translation catalogue (122 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Enable
ja: 有効

en: Enabled
ja: 有効

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Version
ja: バージョン

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Number
ja: 数値

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: North
ja: 北

en: East
ja: 東

en: South
ja: 南

en: West
ja: 西

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Default
ja: デフォルト

en: Top
ja: トップ

en: Tracks
ja: トラック

en: Time
ja: 時間

en: Format
ja: フォーマット

en: Region
ja: リージョン

en: Anchor
ja: アンカー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Text
ja: テキスト

en: Keywords
ja: キーワード

en: Components
ja: コンポーネント

en: Options
ja: オプション

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Bottom
ja: ボトム

en: Url
ja: URL

en: Off
ja: オフ

en: Comment
ja: コメント

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Address
ja: 住所

en: General
ja: 全般

en: Background color
ja: 背景色

en: Color
ja: 色

en: Destination
ja: 行き先

en: Option
ja: オプション

en: Position
ja: ポジション

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Coordinates
ja: 座標

en: Google Maps API Key
ja: GoogleマップAPIキー

en: Full
ja: すべて

en: Token
ja: トークン

en: Countries
ja: 国

en: Address Field
ja: 住所フィールド

en: Source
ja: ソース

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Minimum height
ja: 最小高さ

en: Minimum width
ja: 最小幅

en: Map
ja: 地図

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Style
ja: スタイル

en: Standard
ja: 標準

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: Locality
ja: 地域

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Image path
ja: イメージパス

en: Relationship type
ja: リレーションシップのタイプ

en: Synchronization
ja: 同期

en: Max Width
ja: 最大幅

en: Max Height
ja: 最大高さ

en: Index
ja: インデックス

en: Distance
ja: 距離

en: Editor
ja: エディタ

en: Copyright
ja: 著作権

en: Transparent
ja: 透過

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Miles
ja: マイル

en: Border color
ja: ボーダー色

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Package
ja: パッケージ

en: Data
ja: データ

en: Attribution
ja: 表示(Attribution)

en: About
ja: アバウト

en: Setting
ja: 設定

en: Behavior
ja: 動作

en: Zoom
ja: ズーム

en: Metric
ja: メートル法

en: Route
ja: ルート

en: Direction
ja: 方向

en: Creator
ja: 作者

en: Maximum height
ja: 最大高さ

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Symbol
ja: 通貨記号

en: Locations
ja: 場所

en: Proximity
ja: 近接

en: Kilometers
ja: キロメートル

en: Origin
ja: 原点

en: Meta data
ja: メタデータ

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: Select which display or displays this should attach to.
ja: このディスプレイを添付するディスプレイを選択してください。

en: Styles
ja: スタイル

en: Top center
ja: トップ 中央

en: Bottom center
ja: ボトム 中央

en: Max width
ja: 最大の幅

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Access Key
ja: アクセスキー
