Geolocation Field (4.0.0-beta1) - en to pt translation catalogue (150 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Enable
pt: Habilitar

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Version
pt: Versão

en: Reset
pt: Redefinir

en: Number
pt: Número

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: North
pt: Norte

en: East
pt: Leste

en: South
pt: Sul

en: West
pt: Oeste

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Font Size
pt: Tamanho da Fonte

en: Default
pt: Padrão

en: Top
pt: Superior

en: Tracks
pt: Faixas

en: Icon
pt: Ícone

en: Time
pt: Hora

en: Format
pt: Formato

en: Region
pt: Região

en: Anchor
pt: Âncora

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Text
pt: Texto

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Components
pt: Componentes

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Options
pt: Opções

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: All
pt: Tudo

en: Page
pt: Página

en: Bottom
pt: Inferior

en: Client ID
pt: ID do Cliente

en: Url
pt: URL

en: Off
pt: Desligado

en: Comment
pt: Comentário

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Term
pt: Termo

en: API Key
pt: Chave de API

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Address
pt: Endereço

en: Desc
pt: Decrescente

en: General
pt: Geral

en: Color
pt: Cor

en: Destination
pt: Destino

en: Option
pt: Opção

en: Position
pt: Posição

en: Threshold
pt: Limite

en: Postal code
pt: CEP

en: Google Maps API Key
pt: Chave API Google Maps

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Countries
pt: Países

en: API key
pt: Chave da API

en: Source
pt: Fonte

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Default map type
pt: Tipo de mapa padrão

en: Map
pt: Mapa

en: Fill opacity
pt: Opacidade do preenchimento

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Style
pt: Estilo

en: Font Family
pt: Família de Fonte

en: Token help
pt: Ajuda do Token

en: Top left
pt: Esquerda em cima

en: Top right
pt: Direita em cima

en: Bottom right
pt: Direita embaixo

en: Bottom left
pt: Esquerda embaixo

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Image path
pt: Caminho da imagem

en: Apply
pt: Aplicar

en: Relationship type
pt: Tipo de relacionamento

en: Synchronization
pt: Sincronização

en: Index
pt: Índice

en: Distance
pt: Distância

en: Transparent
pt: Transparente

en: Postal Code
pt: CEP

en: Miles
pt: Milhas

en: Package
pt: Pacote

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Radius
pt: Raio

en: Data
pt: Dados

en: About
pt: Sobre

en: Setting
pt: Configuração

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Metric
pt: Metrico

en: Route
pt: Rota

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Icon path
pt: Caminho do ícone

en: Direction
pt: Direção

en: Creator
pt: Criador

en: Bottom Left
pt: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior direito

en: Title field
pt: Campo de título

en: Top Left
pt: Superior esquerdo

en: Top Right
pt: Superior direito

en: Current location
pt: Localização atual

en: Directions
pt: Instruções

en: Symbol
pt: Símbolo

en: Locations
pt: Localizações

en: Kilometers
pt: Quilômetros

en: Origin
pt: Origem

en: Meta data
pt: Meta dados

en: Providers
pt: Provedores/Serviços

en: Fullscreen
pt: Tela Cheia

en: Displays
pt: Exibições

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecione qual display ou displays devem ser anexados.

en: - All -
pt: - Todos -

en: Geometry
pt: Geometria

en: Styles
pt: Estilos

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Top center
pt: Superior Central

en: Bottom center
pt: Base Central

en: Max width
pt: Largura máxima

en: Title Field
pt: Campo de Título

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Exposed
pt: Exposto

en: Stroke width
pt: Largura do traço

en: Bicycling
pt: Ciclismo

en: Access Key
pt: Tecla de acesso

en: Image Field
pt: Campo Imagem

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: Access Token
pt: Token de Acesso

en: Boundary
pt: Limite

en: Yandex Maps API Key
pt: Chave API Yandex Maps

en: Address field
pt: Campo de endereço

en: Bing API Key
pt: Chave API Bing
