Geolocation Field (4.0.0-beta1) - en to ru translation catalogue (185 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Prefix
ru: Префикс

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Description
ru: Описание

en: Enable
ru: Включить

en: Enabled
ru: Включено

en: Action
ru: Действие

en: On
ru: Вкл

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Version
ru: Версия

en: Links
ru: Ссылки

en: Reset
ru: Сбросить

en: Number
ru: Число

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки конфигурации были успешно сохранены.

en: North
ru: Северный

en: East
ru: Восточный

en: South
ru: Южный

en: West
ru: Западный

en: none
ru: нет

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Default
ru: По умолчанию

en: Top
ru: Вверху

en: Tracks
ru: Треки

en: Icon
ru: Иконка

en: Time
ru: Время

en: Format
ru: Формат

en: Region
ru: Область

en: Anchor
ru: Якорь

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: Text
ru: Текст

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Components
ru: Компоненты

en: Content type
ru: Тип материала

en: Options
ru: Опции

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: All
ru: Все

en: Page
ru: Страница

en: Bottom
ru: Снизу

en: Client ID
ru: ID клиента

en: Url
ru: Url-адрес

en: Off
ru: Выкл

en: Comment
ru: Комментарий

en: Location
ru: Место

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Term
ru: Термин

en: API Key
ru: Ключ API

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Address
ru: Адрес

en: Desc
ru: По убыванию

en: General
ru: Общий

en: Color
ru: Цвет

en: Destination
ru: Место назначения

en: Option
ru: Опция

en: Position
ru: Позиция

en: Threshold
ru: Пороговое значение

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: km
ru: км

en: Coordinates
ru: Координаты

en: Google Maps API Key
ru: Ключ от Google Maps API

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Token
ru: Токен

en: Countries
ru: Страны

en: API key
ru: API-ключ

en: Source
ru: Источник

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: Feature
ru: Особенность

en: Default map type
ru: Тип карты по умолчанию

en: Map
ru: Карта

en: Maximum zoom
ru: Максимальный масштаб

en: Minimum zoom
ru: Минимальный масштаб

en: Stroke color
ru: Цвет штриха

en: Stroke opacity
ru: Прозрачность штриха

en: Fill color
ru: Цвет заливки

en: Fill opacity
ru: Прозрачность заливки

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Style
ru: Стиль

en: Font Family
ru: Семейство шрифтов

en: Top left
ru: Вверху слева

en: Top right
ru: Вверху справа

en: Bottom right
ru: Внизу справа

en: Bottom left
ru: Внизу слева

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Locality
ru: Местоположение

en: Fill Color
ru: Цвет заливки

en: Fill Opacity
ru: Прозрачность заливки

en: Stroke Color
ru: Цвет обводки

en: Stroke Width
ru: Ширина обводки

en: Stroke Opacity
ru: Прозрачность обводки

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Image path
ru: Путь к изображению

en: Apply
ru: Применить

en: Relationship type
ru: Тип отношений

en: Synchronization
ru: Синхронизация

en: Taxonomy Terms
ru: Термин словаря

en: Index
ru: Индекс

en: Distance
ru: Расстояние

en: Copyright
ru: Авторские права (Copyright)

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Elevation
ru: Высота

en: Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Yandex
ru: Яндекс

en: Miles
ru: Миль

en: Overlay
ru: Перекрытие

en: Package
ru: Пакет

en: Offset
ru: Пропустить

en: Radius
ru: Радиус

en: Data
ru: Данные

en: Google Maps
ru: Карты Google

en: Attribution
ru: Атрибуция

en: About
ru: Информация

en: Setting
ru: Настройка

en: Behavior
ru: Поведение

en: Zoom
ru: Масштабировать

en: Metric
ru: Метрическая

en: Route
ru: Маршрут

en: Landscape
ru: Альбомная

en: Icon path
ru: Путь к пиктограмме

en: Meter
ru: Метр

en: Direction
ru: Направление

en: Creator
ru: Автор

en: Title field
ru: Поле "Заголовок"

en: Current location
ru: Текущее местоположение

en: Directions
ru: Направление

en: Zoom level
ru: Уровень масштаба

en: Symbol
ru: Символ

en: Locations
ru: Места

en: Kilometers
ru: километр

en: Origin
ru: принадлежность

en: Latitude field
ru: Поле широты

en: Longitude field
ru: Поле долготы

en: Meta data
ru: Метаданные

en: Providers
ru: Поставщики

en: Point
ru: Точка

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

en: Displays
ru: Отображения

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Select which display or displays this should attach to.
ru: Выберите, к какому отображению или отображениям нужно прикрепить вложение.

en: - All -
ru: - Все -

en: 1 | @count
ru[0]: @count
ru[1]: @count
ru[2]: @count[2]

en: Geometry
ru: Геометрия

en: Layers
ru: Слои

en: Styles
ru: Стили

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Top center
ru: Вверху в центре

en: Bottom center
ru: Внизу в центре

en: Max width
ru: Максимальная ширина

en: Title Field
ru: Поле заголовка

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Channel ID
ru: ID канала

en: Kilometer
ru: Километр

en: Operations links
ru: Ссылки операций

en: Exposed
ru: Раскрытый

en: Transport
ru: Транспорт

en: Stroke width
ru: Толщина линии

en: Grid Size
ru: Размер сетки

en: Access Key
ru: Горячая клавиша

en: Image Field
ru: Поле изображения

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Appears in: @bundles.
ru: Местонахождение: @bundles.

en: Add one more
ru: Добавить ещё

en: Remove one
ru: Удалить одну

en: Access Token
ru: Ключ доступа

en: Polygons
ru: Многоугольники

en: Routes
ru: Маршруты

en: Popup close button
ru: Надпись «Закрыть» во всплывающем окне

en: Yandex Maps
ru: Яндекс Карты

en: Dynamic Map
ru: Динамическая карта

en: No location has been selected yet for required field %field.
ru: Для требуемого поля %field еще не задано местоположение.
