Geolocation Field (8.x-3.0-rc8) - en to hi translation catalogue (81 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: On
hi: चालू

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Version
hi: संस्करण

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: North
hi: उत्तर

en: East
hi: पूर्व

en: South
hi: दक्षिण

en: West
hi: पश्चिम

en: none
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Anchor
hi: एंकर

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Options
hi: विकल्प

en: All
hi: सभी

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Bottom
hi: तल

en: Client ID
hi: ग्राहक ID

en: Url
hi: URL

en: Off
hi: बंद

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Address
hi: पता

en: Desc
hi: अवरोही

en: General
hi: सामान्य

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Color
hi: रंग

en: Option
hi: विकल्प

en: Position
hi: स्थान

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Minimum height
hi: न्यूनतम ऊंचाई

en: Minimum width
hi: न्यूनतम चौड़ाई

en: Map
hi: नक्शा

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Style
hi: अंदाज

en: Top left
hi: ऊपरी बायां

en: Top right
hi: ऊपरी दायां

en: Bottom right
hi: नीचे दाएं

en: Bottom left
hi: नीचे बाएँ

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Apply
hi: लागू करें

en: Border color
hi: बॉर्डर का रंग

en: About
hi: के बारे में

en: Setting
hi: व्यवस्था

en: Route
hi: मार्ग

en: Direction
hi: दिशा

en: Maximum height
hi: अधिकतम ऊंचाई

en: Maximum width
hi: अधिकतम चौड़ाई

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़
