Geolocation Field (8.x-3.10) - en to hu translation catalogue (171 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Prefix
hu: Előtag

en: Content
hu: Tartalom

en: Value
hu: Érték

en: Type
hu: Típus

en: Description
hu: Leírás

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: On
hu: Be

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Version
hu: Verzió

en: Size
hu: Méret

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: The configuration options have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: North
hu: észak

en: East
hu: kelet

en: South
hu: dél

en: West
hu: nyugat

en: none
hu: nincs

en: Settings
hu: Beállítások

en: Label
hu: Címke

en: Font Size
hu: Betűméret

en: Top
hu: Teteje

en: Small
hu: Kicsi

en: Large
hu: Nagy

en: Icon
hu: Ikon

en: Format
hu: Formátum

en: URL
hu: Webcím

en: Region
hu: Régió

en: Anchor
hu: Horgony

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Components
hu: Összetevők

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Advanced Settings
hu: Haladó beállítások

en: All
hu: Mind

en: Page
hu: Oldal

en: Bottom
hu: Alja

en: Url
hu: Webcím

en: Off
hu: Ki

en: Location
hu: Helyszín

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Term
hu: Kifejezés

en: API Key
hu: API-kulcs

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Address
hu: Cím

en: Desc
hu: Csökk

en: General
hu: Általános

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Color
hu: Szín

en: Padding
hu: Belső margó

en: Destination
hu: Cél

en: Option
hu: Lehetőség

en: Position
hu: Elhelyezkedés

en: City
hu: Város

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: Coordinates
hu: Koordináták

en: Google Maps API Key
hu: Google Maps API kulcs

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Full
hu: Teljes

en: Token
hu: Vezérjel

en: Countries
hu: Országok

en: Address Field
hu: Címmező

en: API key
hu: API kulcs

en: Replacement patterns
hu: Helyettesítési minták

en: Feature
hu: Jellemző

en: Minimum height
hu: Minimális magasság

en: Minimum width
hu: Minimális szélesség

en: Default map type
hu: Alapértelmezett térkép típus

en: Map
hu: Térkép

en: Maximum zoom
hu: Legnagyobb nagyítás

en: Minimum zoom
hu: Legkisebb nagyítás

en: Fill color
hu: Kitöltőszín

en: Fill opacity
hu: Kitöltés átlátszatlansága

en: Controls
hu: Vezérlők

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Style
hu: Stílus

en: Font Family
hu: Betűcsalád

en: Standard
hu: Általános

en: Top left
hu: Fenn balra

en: Top right
hu: Fenn jobbra

en: Bottom right
hu: Lenn jobbra

en: Bottom left
hu: Lenn balra

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Locality
hu: Helység

en: Fill Color
hu: Kitöltés színe

en: Fill Opacity
hu: Kitöltés áttetszősége

en: Stroke Color
hu: Szegély színe

en: Stroke Width
hu: Szegély szélessége

en: Stroke Opacity
hu: Szegély áttetszősége

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Image path
hu: Képfájl útvonala

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Relationship type
hu: Kapcsolattípus

en: Synchronization
hu: Összehangolás

en: Taxonomy Terms
hu: Taxonómia kifejezések

en: Google Maps API key
hu: Google Térkép API kulcs

en: Distance
hu: Távolság

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: Transparent
hu: Átlátszó

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Miles
hu: Mérföld

en: Border color
hu: Keretszín

en: Overlay
hu: Átfedés

en: Package
hu: Csomag

en: Offset
hu: Eltolás

en: Data
hu: Adat

en: Google Maps
hu: Google térképek

en: Attribution
hu: Tulajdonos

en: About
hu: Leírás

en: Setting
hu: Beállítások

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Metric
hu: Metrikus

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: Route
hu: Útvonal

en: Direction
hu: Irány

en: North East
hu: Észak-kelet

en: Maximum height
hu: Minimális magasság

en: Maximum width
hu: Maximális szélesség

en: Directions
hu: Útmutatások

en: Zoom level
hu: Nagyítás mértéke

en: Locations
hu: Helyszínek

en: Kilometers
hu: Kilométer

en: Origin
hu: Kezdőpont

en: Meta data
hu: Metaadat

en: Providers
hu: Szolgáltatók

en: Point
hu: Pont

en: Displays
hu: Megjelenítések

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: Select which display or displays this should attach to.
hu: Melyik megjelenítéshez vagy megjelenítésekhez kell ezt csatolni.

en: - All -
hu: – Mind –

en: Styles
hu: Stílusok

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Top center
hu: Felső közép

en: Bottom center
hu: Alsó közép

en: Icon Size
hu: Ikonméret

en: Max width
hu: Megengedett szélesség

en: Title Field
hu: Cím mező

en: Libraries
hu: Könyvtárak

en: Markers
hu: Jelölők

en: Exposed
hu: Felfedett

en: Width value
hu: Szélesség értéke

en: Height value
hu: Magasság értéke

en: Imperial
hu: Angolszász

en: Distance unit
hu: Távolság mértékegysége

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: HTML5 widget
hu: HTML5 beépülő

en: Icon Anchor
hu: Ikon horgony

en: Popup Anchor
hu: Felugró horgony

en: Boundary
hu: Határ

en: Address field
hu: Címmező

en: Nautical Miles
hu: Tengeri mérföld

en: Shadow Anchor
hu: Árnyék horgony

en: Default processor configuration
hu: Alapértelmezés szerinti feldolgozó beállítása

en: Map Control - Geocoder
hu: Térképvezérlő – „Geocoder”

en: Scale Value
hu: Méretezés értéke

en: Shadow Size
hu: Árnyék méret
