Geolocation Field (8.x-3.10) - en to tr translation catalogue (121 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enabled
tr: Etkin

en: On
tr: Açık

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Version
tr: Sürüm

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: North
tr: Kuzey

en: East
tr: Doğu

en: South
tr: Güney

en: West
tr: Batı

en: none
tr: hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Icon
tr: Simge

en: Format
tr: Biçim

en: Region
tr: Bölge

en: Anchor
tr: Yer imi

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Components
tr: Bileşenler

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Options
tr: Seçenekler

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Bottom
tr: Alt

en: Off
tr: Kapalı

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Term
tr: Terim

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: General
tr: Genel

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Color
tr: Renk

en: Destination
tr: Hedef

en: Option
tr: Seçenek

en: Position
tr: Konum

en: City
tr: Şehir

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Google Maps API Key
tr: Google Haritalar (Google Maps) API anahtarı

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Token
tr: Simge

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Minimum height
tr: En az yükseklik

en: Minimum width
tr: En az genişlik

en: Map
tr: Harita

en: Controls
tr: Denetimler

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Standard
tr: Standart

en: Top left
tr: Üst sol

en: Top right
tr: Üst sağ

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Image path
tr: Resim yolu

en: Apply
tr: Uygula

en: Relationship type
tr: İlişki türü

en: Taxonomy Terms
tr: Sözlük Terimleri

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Miles
tr: Mil

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Overlay
tr: Üst katman

en: Package
tr: Paket

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Data
tr: Veri

en: Google Maps
tr: Google Haritalar

en: About
tr: Hakkında

en: Setting
tr: Ayarlar

en: Route
tr: Yol

en: Direction
tr: Yön

en: Maximum height
tr: En fazla yükseklik

en: Maximum width
tr: En fazla genişlik

en: Directions
tr: Yönler

en: Locations
tr: Konumlar

en: Proximity
tr: Yakınlık

en: Kilometers
tr: Kilometre

en: Displays
tr: Görünümler

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Select which display or displays this should attach to.
tr: Hangi görüntüye ya da görüntülere eklenmesi gerektiğini seçin.

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Styles
tr: Biçemler

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Top center
tr: Üst orta

en: Bottom center
tr: Alt orta

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Exposed
tr: Gösterilen

en: Distance unit
tr: Uzaklık birimi

en: Access Key
tr: Erişim Anahtarı

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)
