Geolocation Field (8.x-3.3) - en to fa translation catalogue (98 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: Description
fa: توضیحات

en: Enable
fa: فعال

en: Enabled
fa: فعال

en: On
fa: روشن

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Version
fa: نسخه

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: North
fa: شمال

en: East
fa: شرق

en: South
fa: جنوب

en: West
fa: غرب

en: none
fa: هیچ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Label
fa: برچسب

en: Font Size
fa: انداره فونت

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Icon
fa: شمایل

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Region
fa: ناحیه

en: Anchor
fa: لنگر

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Components
fa: مؤلفه‌ها

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: All
fa: همه

en: Page
fa: صفحه

en: Bottom
fa: پایین

en: Url
fa: نشانی

en: Off
fa: خاموش

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Term
fa: واژه

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Address
fa: نشانی

en: Desc
fa: نزولی

en: General
fa: عمومی

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Color
fa: رنگ

en: full
fa: کامل

en: Option
fa: انتخاب

en: Position
fa: موقعیت

en: City
fa: شهر

en: Postal code
fa: کد پستی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Full
fa: کامل

en: Token
fa: توکن

en: Countries
fa: کشورها

en: Minimum height
fa: حداقل ارتفاع

en: Minimum width
fa: حداقل عرض

en: Map
fa: نقشه

en: Controls
fa: کنترل‌ها

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Style
fa: سبک

en: Standard
fa: استاندارد

en: Top left
fa: بالا چپ

en: Top right
fa: بالا راست

en: Bottom right
fa: پایین راست

en: Bottom left
fa: پایین چپ

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Image path
fa: مسیر تصویر

en: Apply
fa: تایید

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Overlay
fa: لایه ی پوشاننده

en: Package
fa: بسته

en: Offset
fa: جابجایی

en: Data
fa: داده

en: About
fa: درباره

en: Setting
fa: تنظیمات

en: Behavior
fa: رفتار

en: Route
fa: مسیر

en: Direction
fa: جهت

en: Maximum height
fa: حداکثر ارتفاع

en: Maximum width
fa: حداکثر عرض

en: Displays
fa: نمایش ها

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Styles
fa: استایل ها

en: Access Key
fa: کلید دسترسی

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر
