Geolocation Field (8.x-3.4) - en to it translation catalogue (114 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Enable
it: Abilita

en: Enabled
it: Attivato

en: On
it: Acceso

en: Yes
it: Sì

en: Version
it: Versione

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: North
it: Nord

en: East
it: Est

en: South
it: Sud

en: West
it: Ovest

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Icon
it: Icona

en: Format
it: Formato

en: Region
it: Regione

en: Anchor
it: Ancora

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Components
it: Componenti

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Options
it: Opzioni

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Off
it: Spento

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Term
it: Termine

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: General
it: Generale

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Color
it: Colore

en: Option
it: Opzione

en: Position
it: Posizione

en: City
it: Città

en: Postal code
it: Codice postale

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Coordinates
it: Coordinate

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full
it: Completo

en: Countries
it: Paesi

en: Address Field
it: Campo indirizzo

en: Feature
it: Funzionalità

en: Minimum height
it: Altezza minima

en: Minimum width
it: Larghezza minima

en: Map
it: Mappa

en: Controls
it: Controlli

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Style
it: Stile

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Image path
it: Percorso per le immagini

en: Apply
it: Applica

en: Relationship type
it: Tipo di relazione

en: Distance
it: Distanza

en: Transparent
it: Trasparente

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Miles
it: Miglia

en: Package
it: Imballo

en: Offset
it: Scostamento

en: Data
it: Dati

en: About
it: Informazioni

en: Setting
it: Configura

en: Metric
it: Metrico

en: Opacity
it: Opacità

en: Route
it: Itinerario

en: Direction
it: Direzione

en: Maximum height
it: Altezza massima

en: Maximum width
it: Larghezza massima

en: Locations
it: Posizioni

en: Proximity
it: Prossimità

en: Kilometers
it: Chilometri

en: Origin
it: Origine

en: Meta data
it: Meta dati

en: Providers
it: Fonti esterne

en: Displays
it: Visualizzazioni

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Select which display or displays this should attach to.
it: Selezionare la visualizzazione / le visualizzazioni a cui questa deve essere allegata.

en: - All -
it: - Tutto -

en: Geometry
it: Geometria

en: Styles
it: Stili

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Top center
it: Centro in alto

en: Bottom center
it: Centro in basso

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Libraries
it: Librerie

en: Distance unit
it: Unità di lunghezza

en: Master
it: Principale
