Geolocation Field (8.x-3.6) - en to id translation catalogue (93 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Prefix
id: Awalan

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Enable
id: Aktifkan

en: Enabled
id: Aktif

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Version
id: Versi

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Icon
id: Ikon

en: Region
id: Wilayah

en: Anchor
id: Jangkar

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Components
id: Komponen

en: Content type
id: Jenis konten

en: Options
id: Opsi

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Client ID
id: ID Klien

en: Off
id: Matikan

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Term
id: Istilah

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Address
id: Alamat

en: General
id: Umum

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Color
id: Warna

en: Destination
id: Tujuan

en: Option
id: Opsi

en: Position
id: Posisi

en: City
id: Kota

en: Postal code
id: Kode pos

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: API key
id: Kunci API

en: Feature
id: Fitur

en: Minimum height
id: Tinggi minimum

en: Minimum width
id: Lebar minimum

en: Map
id: Peta

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Style
id: Gaya

en: Standard
id: Standar

en: Top left
id: Kiri atas

en: Top right
id: Kanan atas

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Locality
id: Lokalitas

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Apply
id: Terapkan

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Package
id: Paket

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Setting
id: Konfigurasi

en: Behavior
id: Perilaku

en: Route
id: Rute

en: Direction
id: Arah

en: Maximum height
id: Tinggi maksimum

en: Maximum width
id: Lebar maksimum

en: Directions
id: Arah

en: Displays
id: Tampilan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: Select which display or displays this should attach to.
id: Pilih tampilan atau tampilan mana yang harus dilampirkan.

en: - All -
id: - Semua -

en: Styles
id: Gaya

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Top center
id: Tengah atas

en: Bottom center
id: Tengah bawah

en: Libraries
id: Pustaka

en: Exposed
id: Terekspos

en: Width value
id: Nilai lebar

en: Asc
id: Urutan turun
