GeSHi Filter for syntax highlighting (8.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (27 entries)

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Settings
ja: 設定

en: All
ja: すべて

en: Code
ja: コード

en: Filters
ja: フィルター

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Languages
ja: 言語

en: GeSHi filter tags and delimiters
ja: GeSHi フィルタ (タグと区切り記号)

en: normal line numbers
ja: 行番号あり (ノーマル)

en: fancy line numbers (every @n lines)
ja: 行番号あり (@n 行毎に装飾)

en: Syntax highlighting of source code can be enabled with the following tags:
ja: 次のタグを使用してソースコード構文をハイライトすることができます:

en: Generic syntax highlighting tags: !tags.
ja: 一般的な構文ハイライトタグ: !tags

en: Language specific syntax highlighting tags: !tags.
ja: 言語特有の構文ハイライトタグ: !tags

en: Options and tips:
ja: オプションと使用のヒント:

en: Defaults:
ja: デフォルト:

en: Default line numbering: !description.
ja: デフォルトの行番号表示: !description

en: Examples:
ja: 例:

en: You can enable syntax highlighting of source code with the following tags: !tags.
ja: 次のタグを使用してソースコード構文をハイライトすることができます。: !tags

en: Source code
ja: ソースコード

en: Provides a filter to highlight source code using the GeSHi library (Generic Syntax Highlighter)
ja: GeSHi ライブラリ (Generic Syntax Highlighter) を使用してソースコードをハイライトするためのフィルタを提供します。

en: download method
ja: ダウンロード方法

en: text formats
ja: テキストフォーマット

en: Filter HTML
ja: HTML をフィルター処理

en: text format
ja: テキストフォーマット
