GeSHi Filter for syntax highlighting (8.x-1.0) - en to uk translation catalogue (30 entries)

en: Language
uk: Мова

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Settings
uk: Налаштування

en: All
uk: Все

en: Code
uk: Код

en: Filters
uk: Фільтри

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Default language
uk: Базова мова

en: Languages
uk: Мови

en: Per language tags
uk: Через теґ мови

en: No highlighting
uk: Немає підсвічування

en: As plain text
uk: Простий текст

en: Default line numbering
uk: Нумерація рядків базово

en: no line numbers
uk: без нумерації рядків

en: normal line numbers
uk: нормальна нумерація рядків

en: fancy line numbers (every @n lines)
uk: вишукана нумерація ліній (кожні @n рядків)

en: Use built-in PHP function <code>highlight_string()</code> for PHP source code.
uk: Використовувати вбудовану PHP функцію <code>highlight_string()</code> для вихідних кодів PHP.

en: Options and tips:
uk: Опції й ради:

en: Defaults:
uk: Умовчання:

en: You can also define the language specific tags here.
uk: Ви також можете визначити тут теги, специфічні для мови.

en: Some filter conflicts were detected.
uk: Деякі конфлікти фільтрів було виявлено.

en: Source code
uk: Вихідний код

en: Syntax highlighting mode
uk: Режим підсвічування коду

en: download method
uk: метод завантаження

en: text formats
uk: текстові формати

en: Filter HTML
uk: Фільтр HTML

en: All Languages
uk: Мови

en: Disabled Languages
uk: Вимкнені мови

en: text format
uk: текстовий формат
