Gin Admin Theme (5.0.9) - en to id translation catalogue (68 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Content
id: Konten

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Version
id: Versi

en: Overview
id: Sekilas

en: Settings
id: Pengaturan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Layout
id: Tata letak

en: User
id: Pengguna

en: Files
id: Berkas

en: Create
id: Buat

en: Page title
id: Judul halaman

en: Web Server
id: Server Web

en: Custom
id: Tersuai

en: System
id: Sistem

en: Appearance
id: Penampilan

en: Profile
id: Profil

en: Close
id: Tutup

en: Select all rows in this table
id: Pilih semua baris dalam tabel ini

en: Deselect all rows in this table
id: Hapus pilihan pada semua baris dalam tabel ini

en: Log out
id: Logout

en: Extend
id: Mengembangkan

en: Red
id: Merah

en: Shortcut
id: Pintasan

en: Blocks
id: Blok

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Green
id: Hijau

en: Orange
id: Oranye

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Memory limit
id: Batas memori

en: Edit %title
id: Sunting %title

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: Includes: %includes
id: Menyertakan: %includes

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
id: Anda belum membuat sembarang tipe konten. Kunjungi <a href="@create-content">halaman pembuatan tipe konten</a> untuk menambah tipe konten baru.

en: Includes:
id: Termasuk:

en: Enabled: %includes
id: Aktif: %includes

en: Disabled: %disabled
id: Nonaktif: %disabled

en: Collapse
id: Kempiskan

en: Show row weights
id: Tampilkan bobot-bobot baris

en: Hide row weights
id: Sembunyikan bobot-bobot baris

en: Back to site
id: Kembali ke situs

en: Last Cron Run
id: Cron Run Terakhir

en: Change order
id: Ubah urutan

en: Third party settings
id: Pengaturan komponen pihak ketiga

en: Drupal Version
id: Versi Drupal

en: Add @bundle
id: Tambah @bundle

en: You have unsaved changes.
id: Anda mempunyai perubahan belum tersimpan.

en: Return to site content
id: Kembali ke konten situs

en: Pre-content
id: Pra-konten

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Narrow
id: Sempit

en: General System Information
id: Informasi Sistem Umum

en: Create new media
id: Membuat media baru

en: Zero items selected
id: Tidak ada yang dipilih

en: All @count items selected
id: Semua @count dipilih

en: Status Details
id: Rincian Status

en: Back to Administration
id: Kembali ke Administrasi
