GLightbox (1.0.18) - en to sv translation catalogue (67 entries)

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: On
sv: På

en: None
sv: Ingen

en: Settings
sv: Inställningar

en: Default
sv: Förvald

en: Top
sv: Överst

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Options
sv: Alternativ

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Off
sv: Av

en: Custom
sv: Anpassad

en: Gallery
sv: Galleri

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Volume
sv: Volym

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: bottom
sv: längst ned

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Controls
sv: Kontroller

en: Caption
sv: Bildtext

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Fade
sv: Tona

en: Slide
sv: Glida

en: Content title
sv: Titel för innehåll

en: width
sv: bredd

en: Video width
sv: Bredd på video

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Debug
sv: Felsök

en: Title text
sv: Text för titel

en: Custom caption
sv: Anpassad bildtext

en: About
sv: Om

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Per page gallery
sv: Galleri per sida

en: Per post gallery
sv: Galleri per inlägg

en: No gallery
sv: Inget galleri

en: Alt text
sv: Alternativ text

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Custom Settings
sv: Anpassade inställningar

en: Production (Minified)
sv: Produktion (Minimerad)

en: Development (Uncompressed Code)
sv: Utveckling (Okomprimerad kod)

en: Overlay close
sv: Stängning av lager

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Hide (do not display image)
sv: Dölj (visa inte bild)

en: Per field in post gallery
sv: Per fält i inlagt galleri

en: Per field in page gallery
sv: Per fält i sidgalleri

en: Gallery (image grouping)
sv: Galleri (grupperad på bild)

en: Custom gallery
sv: Anpassat galleri

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Alla bilder på en sida med samma gallerivärde (attributet <em>rel</em>) kommer att grupperas tillsammans. Det får endast innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: Content image style: @style
sv: Bildstil för innehåll: @style

en: Content image style: Hide
sv: Bildstil för innehåll: Dölj

en: Content image style: Original image
sv: Bildstil för innehåll: Ursprunglig bild

en: Custom (with tokens)
sv: Anpassad (med ersättningstecken)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
sv: För stöd av ersättningstecken måste modulen <a href="@token_url">Token</a> vara installerad.

en: No special style.
sv: Ingen speciell stil.

en: Content image style of first image: @style
sv: Bildstil för innehåll från första bild: @style

en: Configure Image Styles
sv: Konfigurera bildstilar

en: Configure Responsive Image Styles
sv: Konfigurera responsiva bildstilar

en: Entity reference field formatter settings.
sv: Inställningar för formatering av objektsreferensfält

en: Node Style
sv: Stil för nod

en: Node style first
sv: Första stil för nod

en: Gallery custom
sv: Anpassat galleri

en: Caption custom
sv: Anpassad bildtext

en: Unique per-request gallery token
sv: Unikt ersättningstecken per förfrågan om galleri

en: Image style for content
sv: Bildstil för innehåll

en: Image style for first image in content
sv: Bildstil för första bild i innehåll

en: Automatic will use the first non-empty value out of the title, the alt text and the content title.
sv: Automatisk kommer att använda det första icke-tomma värdet ur titeln, texten för <em>alt</em> och titeln på innehållet.
