GMap Module (3.0.2) - en to nl translation catalogue (149 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Enable
nl: Inschakelen

en: None
nl: Geen

en: Field
nl: Veld

en: Default
nl: Standaard

en: Blank
nl: Leeg

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Points
nl: Punten

en: User settings
nl: Gebruikersinstellingen

en: Address
nl: Adres

en: Purpose
nl: Doel

en: Original
nl: Origineel

en: Do nothing
nl: Niets doen

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Google Maps API Key
nl: Google Maps API-sleutel

en: Default height
nl: Standaardhoogte

en: Default width
nl: Standaardbreedte

en: Disable mousezoom
nl: 'In- en uitzoomen met de muis' uitschakelen

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
nl: 'Inzoomen met het scrollwiel' uitschakelen.

en: Google Map Initialize
nl: Google Map initialiseren

en: Default map settings
nl: Standaard kaartinstellingen

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
nl: De standaardbreedte van een Google Maps-kaart, als CSS-lengte of -percentage. Bijvoorbeeld: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
nl: De standaardhoogte van een Google Maps-kaart, als CSS-lengte of -percentage. Bijvoorbeeld: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Default zoom
nl: Standaardzoomniveau

en: The default zoom level of a Google map.
nl: Het standaard zoom-niveau van een Google Maps-kaart.

en: Default map type
nl: Standaard kaarttype

en: Marker action
nl: Marker-actie

en: Open info window
nl: Informatiescherm openen

en: Open link
nl: Link openen

en: Minimum zoom
nl: Minimale zoom

en: at most
nl: hooguit

en: Location chooser
nl: Locatiekiezer

en: Disable dragging
nl: Slepen uitschakelen

en: Remove the ability for the user to drag the map. If dragging is disabled, keyboard shortcuts are implicitly disabled.
nl: Schakel de mogelijkheid uit voor de gebruiker om de kaart te slepen. Als slepen is uitgeschakeld, zijn daarmee impliciet ook toetsenbordsneltoetsen uitgeschakeld.

en: Disable keyboard
nl: Toetsenbord uitschakelen

en: Disable the keyboard shortcuts.
nl: Toetsenbord-sneltoetsen uitschakelen.

en: Use AutoZoom
nl: 'Automatisch zoomen' gebruiken

en: Automatically zoom the map to fit all markers when markers are added.
nl: Automatisch schalen van de kaart om alle markers te kunnen weergeven indien deze zijn toegevoegd.

en: Load the marker loader system even if no markers to load are detected. Useful if you are injecting markers from somewhere else.
nl: Laad het marker-laadsysteem in ook al zijn er geen markers gedetecteerd om in te laden. Dit kan handig zijn wanneer u markers uit externe bron wil weergeven.

en: Enable Overview Map
nl: Overzichtskaart inschakelen

en: Enabling this will work around some issues that can occur when maps appear inside collapsible fieldsets.
nl: Schakel dit in om sommige issues die mogelijk voorkomen wanneer kaarten verschijnen binnen inklapbare fieldsets te verhelpen.

en: Add scale control to map.
nl: Voeg schaalmogelijkheden toe aan de kaart.

en: Adds a scale control to the map in the default position.
nl: Voegt schaalmogelijkheden in de normale positie toe aan de kaart.

en: Create a macro
nl: Macro aanmaken

en: Configure GMap settings
nl: GMap-opties instellen

en: Lines
nl: Lijnen

en: Circles
nl: Cirkels

en: Edit Info
nl: Informatie bewerken

en: User locations
nl: Gebruikerslocaties

en: Node locations
nl: Nodelocaties

en: GMap Location
nl: GMap-locatie

en: Configure GMap Location settings.
nl: GMap Location-opties instellen.

en: To add/change your location to the user map, <a href="@url">edit your location</a>.
nl: Om uw locatie toe te voegen of te wijzigen kunt u uw <a href="@url">locatie bewerken</a>.

en: Page header
nl: Paginakop

en: Page footer
nl: Paginavoet

en: Markers per role
nl: Markers per rol

en: %role (Role ID: %rid)
nl: %role (Rol-ID: %rid)

en: Node settings
nl: Node-instellingen

en: Markers per content type
nl: Markers per inhoudstype

en: Author map
nl: Auteurkaart

en: Author Location
nl: Auteurlocatie

en: Build a GMap macro
nl: GMap-macro aanmaken

en: Map type
nl: Kaartsoort

en: Controls
nl: Besturingselementen

en: Map width
nl: Kaartbreedte

en: Map height
nl: Kaarthoogte

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: White
nl: Wit

en: Gray
nl: Grijs

en: Purple
nl: Paars

en: Relationship
nl: Relatie

en: Pink
nl: Roze

en: Green
nl: Groen

en: Blue
nl: Blauw

en: Orange
nl: Oranje

en: Animation
nl: Animatie

en: Do not use a relationship
nl: Geen relatie gebruiken

en: Yellow
nl: Geel

en: Data Source
nl: Databron

en: Choose latitude and longitude fields
nl: Lengte- en breedtegraad-velden kiezen

en: Latitude field
nl: Breedtegraad-veld

en: Longitude field
nl: Lengtegraad-veld

en: Path to gmap_markers.js
nl: Pad naar gmap_markers.js

en: Regenerate
nl: Opnieuw aanmaken

en: MarkerManager settings
nl: MarkerManager-instellingen

en: Marker cache regenerated.
nl: Marker-cache opnieuw aangemaakt.

en: Disable Continuous Zoom
nl: Continuous Zoom uitschakelen

en: Disable dynamically resizing images while waiting for tiles to load when zooming.
nl: Schakel het dynamisch aanpassen van afbeeldingen uit wanneer voor het zoomen tegels geladen worden.

en: Enable extra marker events.
nl: Extra marker-gebeurtenissen inschakelen.

en: Used for advanced javascript work, this will enable the <em>mouseovermarker</em>, <em>mouseoutmarker</em>, and <em>dblclickmarker</em> events.
nl: Indien gebruikt voor geavanceerde javascript-bewerkingen, schakelt dit de gebeurtenissen <em>mouseovermarker</em>, <em>mouseoutmarker</em>, en <em>dblclickmarker</em> in.

en: Enable clickable shapes.
nl: Klikbare vormen inschakelen.

en: Satellite: Standard satellite map.
nl: Satelliet: Standaard satellietkaart.

en: Filled Polygons
nl: Gevulde polygonen

en: Line style
nl: Lijnstijl

en: Polygon style
nl: Polygoonstijl

en: Javascript is required to view this map.
nl: Javascript is vereist om deze map te bekijken.

en: Displays rows as a map.
nl: Rijen als een kaart weergeven.

en: Marker for %type
nl: Marker voor %type

en: Enable choosing a marker for terms in this vocabulary.
nl: Schakel het kiezen van een marker in voor termen uit deze woordenlijst.

en: Go to URL
nl: Ga naar URL

en: Numbers
nl: Nummers

en: Unused
nl: Ongebruikt

en: File gmap_strings.inc successfully created.
nl: Bestand gmap_strings.inc succesvol aangemaakt.

en: Small Red
nl: Klein rood

en: Small Bright red
nl: Klein lichtrood

en: Small Orange
nl: Klein oranje

en: Small Pale Yellow
nl: Klein lichtgeel

en: Small Yellow
nl: Klein geel

en: Small Pale Green
nl: Klein lichtgroen

en: Small Green
nl: Klein groen

en: Small Dark Green
nl: Klein donkergroen

en: Small Light Blue
nl: Klein lichtblauw

en: Small Blue
nl: Klein blauw

en: Small Dark Blue
nl: Klein donkerblauw

en: Small Purple
nl: Klein paars

en: Small Pink
nl: Klein roze

en: Small Bright Pink
nl: Klein lichtroze

en: Small Brown
nl: Klein bruin

en: Small White
nl: Klein wit

en: Small Light Gray
nl: Klein lichtgrijs

en: Small Gray
nl: Klein grijs

en: Small Black
nl: Klein zwart

en: Big Blue
nl: Groot blauw

en: Big Red
nl: Groot rood

en: Light Blue
nl: Lichtblauw

en: GMap views are not compatible with live preview.
nl: GMap-views zijn niet compatibel met de live-weergave.

en: Tooltip field
nl: Tooltip-veld

en: Managed by <a href="@url">Keys</a>.
nl: Beheerd door <a href="@url">Sleutels</a>.

en: MarkerClusterer settings
nl: MarkerClusterer-instellingen

en: Grid Size
nl: Rastergrootte

en: Address for dynamic geocoding
nl: Adres voor dynamische geocodering

en: Extended GMap
nl: Uitgebreide GMap

en: View user map
nl: Gebruikerskaart bekijken

en: View user location details
nl: Gebruikerslocatiedetails bekijken

en: Create gmap macro
nl: Gmap-macro aanmaken

[ctx: geolocation]
en: Location
nl: Locatie
