Google Analytics (4.0.2) - en to cy translation catalogue (31 entries)

en: Pages
cy: Tudalennau

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Value
cy: Gwerth

en: Type
cy: Math

en: Remove
cy: Symud

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Advanced settings
cy: Gosodiadau uwch

en: Statistics
cy: Ystadegaeth

en: type
cy: math

en: Visibility
cy: Gwelededd

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Users
cy: Defnyddwyr

en: Not configured
cy: Heb ei ffurfweddu

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
cy: @module (<span dosbarth="gweinydd-galluogwyd">galluogwyd</span>)@module (galluogwyd)

en: Error message
cy: Neges wall

en: Add tracking to specific pages
cy: Ychwanegu tracio i dudalenau penodol

en: Warning message
cy: Neges rybudd

en: Add tracking for specific roles
cy: Ychwanegu dilyniant i swyddogaethau penodol.

en: Track translation sets as one unit
cy: Tracio setiau cyfieithu fel un uned

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
cy: Pan mae nod yn rhan o set cyfieithu, cofnodwch ystadegau ar gyfer y nod gwreiddiol yn lle. Mae hyn yn caniatau fod y set cyfieithu yn cael ei drin fel uned sengl.

en: Track internal search
cy: Chwiliad trac mewnol

en: Custom JavaScript code
cy: Addasu côd JavaScript

en: Code snippet (before)
cy: Darn côd (cynt)

en: Code snippet (after)
cy: Darn côd (ar ôl)

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
cy: Peidiwch ag ychwanegu côd tracio a ddarparwyd gan Google i'r darnau côd javascript! Mae'r modiwl yma yn adeiladu yn abrod y côd tracio wedi ei seilio ar rif a gosodiadau cyfrfi Google Analytics.

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
cy: Peidiwch a chynnwys y tagiau &lt;script&gt; yn y pytiau cod javascript.

en: Google Analytics module
cy: Modiwl Dadnsoddi Gwgl

en: Google Analytics
cy: Dadansoddiad Gwgl

en: Status message
cy: Neges statws
