Google Analytics (4.0.2) - en to pt translation catalogue (59 entries)

en: Pages
pt: Páginas

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Remove
pt: Remover

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: type
pt: tipo

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Downloads
pt: Descargas

en: Role
pt: Grupo

en: Users
pt: Utilizadores

en: Messages
pt: Mensagens

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Enable debugging
pt: Ligar depuração

en: Index
pt: Índice

en: Not configured
pt: Não configurado

en: About
pt: Sobre

en: Domains
pt: Domínios

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
pt: @module (<span class="admin-enabled">ativo</span>)

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Uses
pt: Usos

en: Track internal search
pt: Monitorizar pesquisa interna

en: Custom JavaScript code
pt: Código JavaScript personalizado

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Introduza uma página por linha usando o seu caminho (<em>path</em>). O carácter '*' é um carácter universal. Exemplos de caminhos são %blog para a página de blogue e %blog-wildcard para todas as páginas pessoais de blogue. %front é a página principal.

en: Not customizable
pt: Não personalizável

en: Restricted to certain pages
pt: Restringido a determinadas páginas

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
pt: Este campo foi desactivado porque não possui permissões suficientes para o editar.

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Every page except the listed pages
pt: Todas as páginas exceto as páginas listadas

en: Administer Google Analytics
pt: Administrar Google Analytics

en: Allows your site to be tracked by Google Analytics by adding a Javascript tracking code to every page.
pt: Permite que o seu site seja rastreado pelo Google Analytics adicionando o código de rastreamento em todas as páginas.

en: Domain: @domain
pt: Domínio: @domain

en: Examples: @domains
pt: Exemplos: @domains

en: Excepted: @roles
pt: Exceção: @roles

en: @items enabled
pt: @items ativado

en: Google Analytics module form element.
pt: Elemento de formulário do módulo do Google Analytics.

en: Search and Advertising
pt: Pesquisa e Publicidade

en: URL fragments
pt: Fragmentos de URL

en: Google Analytics settings
pt: Definições do Google Analytics

en: Track User ID
pt: Rastrear ID do utilizador

en: Track enhanced link attribution
pt: Rastrear atribuição de ligação aprimorada

en: Track changing URL fragments as pageviews
pt: Rastrear a alteração de fragmentos de URL como visualizações de página

en: By default, the URL reported to Google Analytics will not include the "fragment identifier" (i.e. the portion of the URL beginning with a hash sign), and hash changes by themselves will not cause new pageviews to be reported. Checking this box will cause hash changes to be reported as pageviews (in modern browsers) and all pageview URLs to include the fragment where applicable.
pt: Por defeito, a URL relatada ao Google Analytics não incluirá o "identificador de fragmento" (ou seja, a parte da URL que começa com um sinal de hash), e as alterações de hash por si só não resultarão no relato de novas visualizações de página. Ao marcar esta opção, as alterações de hash serão relatadas como visualizações de página (em navegadores modernos) e todas as URLs de visualização de página incluirão o fragmento, quando aplicável.

en: The %element-title field contains invalid input.
pt: O campo %element-title contém uma entrada inválida.

en: Display features
pt: Recursos de exibição

en: Requires: @module-list
pt: Requer: @module-list

en: File extension list
pt: Lista de extensões de ficheiro

en: Verifying entry...
pt: Verificando entrada...

en: Add another ID
pt: Adicionar outro ID
