GovCMS8 (8.x-1.0-beta9) - en to pt translation catalogue (92 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Read more
pt: Ler mais

en: On
pt: Ligado

en: Categories
pt: Categorias

en: File
pt: Ficheiro

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Place
pt: Lugar

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Summary
pt: Resumo

en: View
pt: Mostrar

en: Audio
pt: Áudio

en: Teaser
pt: Resumo

en: Event
pt: Evento

en: Components
pt: Componentes

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: User
pt: Utilizador

en: Continue
pt: Continuar

en: Created
pt: Criado

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Items
pt: Itens

en: Nodes
pt: Nós

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Events
pt: Eventos

en: Blog
pt: Blogue

en: Square
pt: Quadrado

en: Last
pt: Último

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Duration
pt: Duração

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Attachments
pt: Anexos

en: File Upload
pt: Enviar ficheiro

en: First
pt: Primeiro

en: Info
pt: Informações

en: Video
pt: Vídeo

en: Style
pt: Estilo

en: News
pt: Notícias

en: Apply
pt: Aplicar

en: Audio file
pt: Ficheiro de áudio

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Featured
pt: Destacado

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Embed
pt: Embebido

en: Speed
pt: Velocidade

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Video file
pt: Ficheiro de vídeo

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Library
pt: Biblioteca

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: More Information
pt: Mais informação

en: Video URL
pt: Caminho do vídeo

en: Image position
pt: Posição da imagem

en: Master
pt: Principal

en: Entity Reference
pt: Referência de Entidade

en: Choose some options
pt: Escolha algumas opções

en: Choose an option
pt: Escolha uma opção

en: No results match
pt: Sem resultados

en: Fallback date format
pt: Formato de data de recurso

en: Default long date
pt: Data longa predefinida

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
pt: l, d \d\e F \d\e Y - H:i

en: Default medium date
pt: Data intermédia predefinida

en: Default short date
pt: Data curta predefinida

[ctx: Date range separator]
en: -
pt: em contexto: Separador de intervalo de datas

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pt: Um vídeo hospedado remotamente do YouTube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivar

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pt: Restaurar para rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pt: Restaurar

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar
