GovCMS8 (8.x-1.15) - en to pl translation catalogue (111 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Previous
pl: Poprzednie

en: Next
pl: Dalej

en: Content
pl: Zawartość

en: Item
pl: Element

en: Type
pl: Typ

en: Closed
pl: Zamknięte

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Read more
pl: Czytaj dalej

en: On
pl: Włączony

en: Tags
pl: Tagi

en: Categories
pl: Kategorie

en: File
pl: Plik

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Resetuj

en: Place
pl: Miejsce

en: Image
pl: Obraz

en: Feed
pl: Zasób

en: Name
pl: Nazwa

en: Default
pl: Domyślny

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Background Image
pl: Obraz tła

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: px
pl: pikseli

en: Open
pl: Otwarte

en: Top
pl: Góra strony

en: View
pl: Widok

en: Teaser
pl: Skrót

en: Event
pl: Termin

en: Layout
pl: Układ

en: Components
pl: Komponenty

en: Upload
pl: Wyślij plik

en: User
pl: Użytkownik

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Created
pl: Utworzono

en: Add content
pl: Dodaj treść

en: Page
pl: Strona

en: Bottom
pl: Dół strony

en: Off
pl: Wyłączony

en: Location
pl: Położenie

en: Promoted to front page
pl: Promowany na stronie głównej

en: Heading
pl: Nagłówek

en: Items
pl: Elementy

en: Nodes
pl: Węzły

en: Thumbnail
pl: Miniaturka

en: Desc
pl: Malejąco

en: Events
pl: Wydarzenia

en: Repeat
pl: Powtórz

en: Square
pl: Kwadrat

en: Last
pl: Ostatni

en: Anonymous
pl: Anonim

en: Duration
pl: Czas trwania

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Attachments
pl: Załączniki

en: File Browser
pl: Przeglądarka plików

en: File Upload
pl: Wysyłanie pliku

en: in
pl: wśród

en: First
pl: Pierwszy

en: Middle
pl: Środek

en: Info
pl: Informacja

en: Slow
pl: Wolno

en: Fast
pl: Szybko

en: Video
pl: Wideo

en: Style
pl: Styl

en: Orientation
pl: Orientacja

en: News
pl: Aktualności

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Audio file
pl: Plik Audio

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Featured
pl: Przedstawiony

en: Paragraph
pl: Akapit

en: Landscape
pl: Krajobraz

en: Embed
pl: Osadzony

en: Speed
pl: Prędkość

en: Image Browser
pl: Przeglądarka obrazków

en: Save and continue
pl: Zachowaj i kontynuuj

en: Video file
pl: Plik Video

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Quarters
pl: Kwadranse

en: Library
pl: Biblioteka

en: Full content
pl: Pełna wersja wpisu

en: Image style
pl: Styl obrazka

en: Video URL
pl: URL Wideo

en: Dark
pl: Ciemny

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Master
pl: Główny

en: Entity Reference
pl: Referencja do encji

en: View Mode
pl: Tryb wyświetlania

en: Paragraphs
pl: Akapity

en: Choose some options
pl: Wybierz opcje

en: Choose an option
pl: Wybierz opcję

en: No results match
pl: Brak pasujących wyników

en: Editorial
pl: Redakcyjny

en: Fallback date format
pl: Awaryjny format zapisu daty

en: Default long date
pl: Domyślna data długa

en: Default medium date
pl: Domyślna data średnia

en: Default short date
pl: Domyślna data krótka

en: Remote video
pl: Zdalne wideo

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pl: Zdalne wideo z YouTube lub Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pl: Zarchiwizowane

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pl: Wersja robocza

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pl: Opublikowane

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pl: Zarchiwizuj

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pl: Przywróć wersję roboczą

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pl: Przywróć

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pl: Stwórz nową wersję roboczą

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pl: Opublikuj
