GovCMS8 (8.x-1.2) - en to fr translation catalogue (74 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Content
fr: Contenu

en: Item
fr: Élément

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: File
fr: Fichier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: Event
fr: Évènement

en: Upload
fr: Transférer

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Created
fr: Créé

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Off
fr: Désactivé

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Events
fr: Évènements

en: Square
fr: Carré

en: Last
fr: Dernier

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Sort by
fr: Trier par

en: File Browser
fr: Explorateur de Fichiers

en: File Upload
fr: Transfert de fichier

en: First
fr: Premier(e)

en: Video
fr: Vidéo

en: You must upload a file.
fr: Vous devez transférer un fichier.

en: Embed code
fr: Code inclus

en: Apply
fr: Appliquer

en: Offset
fr: Décalage

en: Featured
fr: Recommandés

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Landscape
fr: Paysage

en: Embed
fr: Intégré

en: Embed Code
fr: Code intégré

en: Image Browser
fr: Explorateur d'image

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Modifier
fr: Modifieur

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Modifiers
fr: Modifieurs

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Database search
fr: Recherche dans la base de données

en: Master
fr: Principal

en: Image browser
fr: Explorateur d'images

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Fallback date format
fr: Format de date de repli

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
fr: l j F Y - H:i

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut

en: Select entities
fr: Sélectionner les entités

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier
