GovCMS8 (8.x-1.8) - en to tr translation catalogue (94 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Content
tr: İçerik

en: Item
tr: Öğe

en: Type
tr: Tip

en: Closed
tr: Kapalı

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Read more
tr: Devamını oku

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Categories
tr: Kategoriler

en: File
tr: Dosya

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Place
tr: Yer

en: Image
tr: Resim

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Summary
tr: Özet

en: Open
tr: Açık

en: Top
tr: En üst

en: View
tr: Görüntüle

en: Audio
tr: Ses

en: Teaser
tr: Özet

en: Event
tr: Olay

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Components
tr: Bileşenler

en: Upload
tr: Yükle

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page
tr: Sayfa

en: Bottom
tr: Alt

en: Off
tr: Kapalı

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Heading
tr: Başlık

en: Items
tr: Öğeler

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Desc
tr: Azalan

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Square
tr: Kare

en: Last
tr: Son

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Duration
tr: Süre

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Attachments
tr: Ekler

en: File Upload
tr: Dosya Yükle

en: in
tr: içinde

en: First
tr: Birinci

en: Middle
tr: Orta

en: Info
tr: Bilgi

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Orientation
tr: Yerleşim

en: Apply
tr: Uygula

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Embed
tr: Göm

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Video file
tr: Video dosyası

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Library
tr: Kütüphane

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Image style
tr: Resim stili

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Asc
tr: Artan

en: Panelizer
tr: Panelleyici

en: Master
tr: Ana (master)

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: Blog article
tr: Blog makalesi

en: Remote video
tr: Uzak video

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla
