GovNL (1.0.0-beta1) - en to da translation catalogue (136 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: More
da: Mere

en: On
da: Tilsluttet

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Reset
da: Gendan

en: Use count
da: Brug antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Name
da: Navn

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Default
da: Standard

en: Archive
da: Arkiv

en: Icon
da: Ikon

en: Filename
da: Filnavn

en: Event
da: Begivenhed

en: Updated
da: Opdateret

en: Attachment
da: Bilag

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Files
da: Filer

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Severity
da: Grad

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: End Date
da: Slutdato

en: Desc
da: Faldende

en: Events
da: Begivenheder

en: Start date
da: Startdato

en: Role
da: Rolle

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Token
da: Symbol

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Member for
da: Medlem i

en: Front page
da: Forside

en: author
da: forfatter

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Glossary
da: Ordliste

en: 301 Moved Permanently
da: 301 Flyttet permanent

en: 307 Temporary Redirect
da: 307 Midlertidig omdirigering

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Apply
da: Udfør

en: Used in
da: Brugt i

en: Permission
da: Tilladelse

en: 300 Multiple Choices
da: 300 Flere valg

en: 302 Found
da: 302 Fundet

en: 303 See Other
da: 303 Se anden placering

en: 304 Not Modified
da: 304 Ikke ændret

en: 305 Use Proxy
da: 305 Brug proxy

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Offset
da: Forskydning

en: Entity type
da: Entity-type

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Frontpage
da: Forside

en: Upload date
da: Upload-dato

en: @interval ago
da: @interval siden

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Delete redirect
da: Slet omdirigering

en: Who's online
da: Hvem er online

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Asc
da: Stigende

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Original language
da: Originalt sprog

en: With selection
da: Handling

en: Welcome!
da: Velkommen!

en: 1 place | @count places
da[0]: 1 sted
da[1]: @count steder

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
da: Der er ikke oprettet noget indhold på forsiden endnu.<br />Læs <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">manualen</a> for at komme i gang med at bygge din hjemmeside.

en: @interval hence
da: om @interval
