GovNL (1.0.0-beta1) - en to it translation catalogue (130 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: More
it: Altro

en: On
it: Acceso

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Reset
it: Ripristina

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: Message
it: Messaggio

en: No log messages available.
it: Nessun messaggio di log disponibile.

en: Name
it: Nome

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Default
it: Predefinito

en: Archive
it: Archivio

en: Icon
it: Icona

en: Filename
it: Nome file

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Attachment
it: Allegato

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Files
it: File

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Severity
it: Rilevanza

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: End Date
it: Data inizio

en: Desc
it: Disc

en: Start date
it: Data iniziale

en: Role
it: Ruolo

en: Sort by
it: Ordina per

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Member for
it: Iscritto da

en: Front page
it: Prima pagina

en: author
it: autore

en: Entity
it: Entità

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: Glossary
it: Glossario

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Apply
it: Applica

en: Used in
it: Usato in

en: Permission
it: Permesso

en: Global
it: Globale

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
it: Un utente è considerato on-line per questo tempo dopo la sua ultima visita di una pagina.

en: Offset
it: Scostamento

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Permanent
it: Permanente

en: Temporary
it: Temporaneo

en: No files available.
it: Nessun file disponibile.

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: @interval ago
it: @interval fa

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Who's new
it: Nuovi utenti

en: Delete redirect
it: Elimina redirezione

en: Who's online
it: Utenti on-line

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Monthly archive
it: Archivio mensile

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Recent content
it: Contenuti recenti

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: No people available.
it: Nessuna persona disponibile.

en: Find and manage people interacting with your site.
it: Trova e gestisci le persone che interagiscono con il tuo sito.

en: Update URL alias
it: Aggiorna alias URL

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Recent log messages
it: Messaggi di log recenti

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
it: Gestisci profili utente, ruoli e permessi.

en: Changed date
it: Data di ultima modifica

en: Master
it: Principale

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Original language
it: Lingua originale

en: With selection
it: Con la selezione

en: 1 place | @count places
it[0]: 1 luogo
it[1]: @count luoghi

en: Registering module
it: Registrazione del modulo

en: File usage
it: Utilizzo del file

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Find and manage files.
it: Trova e gestisci i file.

en: All content, by month.
it: Tutti i contenuti, per mese.

en: Recent content.
it: Contenuti recenti.

en: All content promoted to the front page.
it: Tutti i contenuti promossi in prima pagina.

en: All content, by letter.
it: Tutti i contenuti, per lettera.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
it: Mostra un elenco dei più recenti profili utente sul sito.

en: Who's online block
it: Blocco "Chi è online"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
it: Mostra il nome utente degli utenti attivi di recente ed il numero totale di utenti attivi.

en: Files overview
it: Panoramica file

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti

en: Name or email contains
it: Nome utente o e-mail contenente

en: A list of new users
it: Un elenco di nuovi utenti

en: There are currently @total users online.
it: In questo momento ci sono @total utenti collegati.

en: There are currently 0 users online.
it: In questo momento ci sono 0 utenti collegati.

en: A list of users that are currently logged in.
it: Un elenco di utenti che sono in questo momento connessi.
