GovNL (1.0.0-beta1) - en to sv translation catalogue (139 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: More
sv: Mer

en: On
sv: På

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Reset
sv: Återställ

en: Use count
sv: Antal använd

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Default
sv: Förvald

en: Archive
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: Filename
sv: Filnamn

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Attachment
sv: Bilaga

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Files
sv: Filer

en: Created
sv: Skapad

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Off
sv: Av

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Roles
sv: Roller

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Severity
sv: Grad

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Desc
sv: Fallande

en: Events
sv: Aktiviteter

en: Start date
sv: Startdatum

en: Role
sv: Roll

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Member for
sv: Medlem i

en: Front page
sv: Startsida

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Glossary
sv: Ordlista

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Apply
sv: Applicera

en: Used in
sv: Används i

en: Permission
sv: Behörighet

en: Global
sv: Globalt

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Offset
sv: Kompensera

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Temporary
sv: Temporär

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Frontpage
sv: Startsida

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Status code
sv: Statuskod

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Original language
sv: Ursprungsspråk

en: With selection
sv: Med urval

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: 1 place | @count places
sv[0]: 1 plats
sv[1]: @count platser

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: List of redirects
sv: Lista över omdirigeringar

en: There is no redirect yet.
sv: Det finns ingen omdirigering ännu.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
sv: Inget innehåll för framsidan har skapats ännu.<br />Följ <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">användarguiden</a> för att börja bygga din webbplats.

en: @interval hence
sv: @interval därav
