GovNL (1.0.0-beta1) - en to uk translation catalogue (152 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: More
uk: Ще

en: On
uk: Увімкнено

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Reset
uk: Скинути

en: Use count
uk: Підрахунок використань

en: Message
uk: Повідомлення

en: No log messages available.
uk: Повідомлення в журналі відсутні.

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Default
uk: Базово

en: Archive
uk: Архів

en: Icon
uk: Іконка

en: Filename
uk: Назва файла

en: Event
uk: Подія

en: Updated
uk: Оновлено

en: Attachment
uk: Долучення

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Files
uk: Файли

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Severity
uk: Важливість

en: Watchdog
uk: Вартовий

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: Desc
uk: Спад

en: Events
uk: Події

en: Start date
uk: Початкова дата

en: Role
uk: Роль

en: Redirect
uk: Переспрямувати

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Token
uk: Замінник

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Member for
uk: Зареєстрований вже

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: author
uk: автор

en: Entity
uk: Сутність

en: People
uk: Люди

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Glossary
uk: Глосарій

en: 301 Moved Permanently
uk: 301 Переміщене Остаточно

en: 307 Temporary Redirect
uk: 307 - Тимчасово переміщене

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Apply
uk: Застосувати

en: Used in
uk: Використано в

en: Permission
uk: Повноваження

en: 300 Multiple Choices
uk: 300 Безліч Виборів

en: 302 Found
uk: 302 Знайдене

en: 303 See Other
uk: 303 Дивитися Інше

en: 304 Not Modified
uk: 304 Не Змінювалося

en: 305 Use Proxy
uk: 305 Використовувати Проксі

en: Global
uk: Глобальне

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
uk: Користувач вважається присутнім на сайті протягом цього часу після останнього перегляду сторінки.

en: Offset
uk: Зміщення

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Permanent
uk: Постійно

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: No files available.
uk: Файли відсутні.

en: Frontpage
uk: Головна сторінка

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: Upload date
uk: Дата відвантаження

en: @interval ago
uk: @interval тому

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Who's new
uk: Хто новенький

en: Delete redirect
uk: Видалення переадресації

en: Who's online
uk: Хто на сайті

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Status code
uk: Код стану

en: Published status
uk: Стан публікації

en: Monthly archive
uk: Щомісячний архів

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Recent content
uk: Останні матеріали

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: No people available.
uk: Люди відсутні.

en: Find and manage people interacting with your site.
uk: Пошук людей, які взаємодіють з сайтом, і керування ними.

en: Update URL alias
uk: Оновити синонім URL

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: Recent log messages
uk: Останні записи журналу

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
uk: Керування обліковими записами, ролями та повноваженнями.

en: Changed date
uk: Дата зміни

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: 404 page not found
uk: 404 сторінку не знайдено

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Original language
uk: Мова оригіналу

en: With selection
uk: З вибраним

en: Welcome!
uk: Вітаємо!

en: 1 place | @count places
uk[0]: @count місце
uk[1]: @count місця
uk[2]: @count місць

en: Registering module
uk: Реєстрація модуля

en: File usage
uk: Використання файла

en: 403 access denied
uk: 403 доступ заборонено

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Find and manage files.
uk: Пошук файлів та керування ними.

en: All content, by month.
uk: Всі матеріали, за місяцем.

en: Recent content.
uk: Останні матеріали.

en: All content promoted to the front page.
uk: Всі матеріали винесені на головну сторінку.

en: All content, by letter.
uk: Всі матеріали, за літерою.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
uk: Показує перелік найновіших облікових записів на сайті.

en: Who's online block
uk: Блок "Хто в мережі"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
uk: Показує імена користувачів, що були активними останнім часом, і загальне число активних користувачів.

en: Files overview
uk: Огляд файлів

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
uk: Відомості про використання файла для {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними

en: Name or email contains
uk: Ім'я або адреса електронної пошти містить

en: A list of new users
uk: Список нових користувачів

en: There are currently @total users online.
uk: Користувачів в мережі зараз: @total.

en: There are currently 0 users online.
uk: Зараз 0 користувачів в мережі.

en: A list of users that are currently logged in.
uk: Список користувачів, що здійснили вхід.

en: List of redirects
uk: Список переспрямувань

en: There is no redirect yet.
uk: Ще немає переспрямування.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
uk: Вміст головної сторінки ще не створено.<br />Щоб розпочати створення сайту перегляньте <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Посібник користувача</a>.

en: @interval hence
uk: @interval віднині
