GovNL (1.0.0-beta1) - en to fa translation catalogue (112 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: more
fa: بیشتر

en: More
fa: بیشتر

en: On
fa: روشن

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Message
fa: پیام

en: No log messages available.
fa: هیچ گزارشی در دسترس نیست.

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Archive
fa: آرشیو

en: Icon
fa: شمایل

en: Filename
fa: نام فایل

en: Event
fa: رویداد

en: Updated
fa: به‌روز

en: Attachment
fa: پیوست

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Created
fa: ایجاد شده

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Severity
fa: شدت

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: Desc
fa: نزولی

en: Events
fa: رویدادها

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: Role
fa: نقش

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Token
fa: توکن

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: Front page
fa: صفحه اول

en: author
fa: نویسنده

en: Entity
fa: عنصر

en: People
fa: افراد

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Glossary
fa: واژگان

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Apply
fa: تایید

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: Permission
fa: مجوز

en: Global
fa: سراسری

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fa: یک کاربر برای مدت تعیین شده پس از آخرین مشاهده‌ی یک صفحه، آنلاین محسوب می‌شود.

en: Offset
fa: جابجایی

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: No files available.
fa: هیچ فایلی در دسترس نیست.

en: Frontpage
fa: صفحه اول

en: MIME type
fa: نوع فایل

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: @interval ago
fa: @interval پیش

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Who's new
fa: کاربران جدید

en: Who's online
fa: کاربران آنلاین

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Recent content
fa: جدیدترین محتوا

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: No people available.
fa: هیچ فردی در دسترس نیست.

en: Find and manage people interacting with your site.
fa: یافتن و اداره افراد در تعامل با سایت شما.

en: Update URL alias
fa: به‌روزرسانی آدرس مستعار

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Recent log messages
fa: جدیدترین گزارش‌ها

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fa: مدیریت حساب‌های کاربری، نقش‌ها و مجوزها.

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: With selection
fa: با انتخاب شده‌ها

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: All content promoted to the front page.
fa: تمام محتوایی که در صفحه اول نمایش داده می‌شود.

en: Name or email contains
fa: نام یا نشانی پست الکتونیکی شامل
