GovUK Pay (1.0.0-alpha1) - en to de translation catalogue (49 entries)

en: Value
de: Wert

en: Date
de: Datum

en: Country
de: Land

en: Time
de: Zeit

en: Email
de: E-Mail

en: Created
de: Erstellt

en: CSS class
de: CSS-Klasse

en: Amount
de: Betrag

en: Current
de: Aktuell

en: Postcode
de: Postleitzahl

en: Payment
de: Zahlung

en: Payments
de: Zahlungen

en: CSS classes
de: CSS-Klassen

en: City
de: Stadt

en: Key
de: Schlüssel

en: Messages
de: Benachrichtigungen

en: Source
de: Quelle

en: Available tokens
de: Verfügbare Tokens

en: Reference
de: Referenz

en: Metadata
de: Metadaten

en: Address Line 1
de: Adresszeile 1

en: Address Line 2
de: Adresszeile 2

en: Changed
de: Geändert

en: Payment status
de: Zahlungsstatus

en: Payment details
de: Zahlungsdaten

en: Webform
de: Webformular

en: Billing Address
de: Rechnungsadresse

en: Address fields
de: Adressfelder

en: Bulk operations
de: Stapelverarbeitungen

en: Payment amount
de: Summe Zahlung

en: Operations links
de: Aktionslinks

en: Revision log message
de: Protokollnachricht der Revision

en: Confirmation message
de: Bestätigungsnachricht

en: Submission ID
de: Eingaben-ID

en: Event Type
de: Ereignisart

en: Currency symbol
de: Währungssymbol

en: Format plural
de: Format Plural

en: Field mappings
de: Feldzuordnungen

en: Address line 1
de: Adresszeile 1

en: Address line 2
de: Adresszeile 2

en: Submission
de: Eingabe

en: Email field
de: E-Mail-Feld

en: Revision user
de: Revisionsbenutzer

en: Briefly describe the changes you have made.
de: Die vorgenommenen Änderungen kurz beschreiben.

en: The time that the current revision was created.
de: Der Zeitpunkt, an dem die aktuelle Revision erstellt wurde.

en: The user ID of the author of the current revision.
de: Die Benutzerkennung des Autors der aktuellen Revision.

en: The time that the entity was created.
de: Der Erstellungszeitpunkt der Entität.

en: The time that the entity was last edited.
de: Der letzte Aktualisierungszeitpunkt der Entität.

en: Wrapper attributes
de: Wrapper-Attribute
