GovUK Pay (1.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Status
fr: État

en: Value
fr: Valeur

en: Country
fr: Pays

en: Time
fr: Heure

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: Amount
fr: Montant

en: Current
fr: Actuel

en: Postcode
fr: Code postal

en: Payment
fr: Paiement

en: Payments
fr: Paiements

en: CSS classes
fr: Classes CSS

en: City
fr: Ville

en: Key
fr: Clef

en: Available tokens
fr: Jetons (tokens) disponibles

en: Reference
fr: Référence

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Address Line 1
fr: Adresse Ligne 1

en: Changed
fr: Modifié

en: Payment details
fr: Détails du paiement

en: Address fields
fr: Champs d'adresse

en: Bulk operations
fr: Opérations en masse

en: Payment amount
fr: Montant du paiement

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: Submission ID
fr: Identifiant (ID) de la soumission

en: Event Type
fr: Type de l'Évènement

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Currency symbol
fr: Symbole de la devise

en: Format plural
fr: Former le pluriel

en: Field mappings
fr: Correspondances de champ

en: Address line 1
fr: Ligne 1 de l'adresse

en: Address line 2
fr: Ligne 2 de l'adresse

en: Submission
fr: Soumission

en: Revision user
fr: Utilisateur à l'origine de la version

en: Briefly describe the changes you have made.
fr: Décrire brièvement les modifications apportées.

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: The user ID of the author of the current revision.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'auteur de la version actuelle.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Wrapper attributes
fr: Attributs de l'enveloppe
