GPX Track & Elevation (8.x-1.0-alpha1) - en to de translation catalogue (18 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Type
de: Typ

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Weight
de: Gewichtung

en: Save
de: Speichern

en: Satellite
de: Satellit

en: Distance
de: Entfernung

en: Elevation
de: Höhe

en: - Disabled -
de: - Deaktiviert -

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
de: Wenn Kategorien aufgelistet werden, erscheinen diese weiter oben, die eine geringere Gewichtung in der Reihenfolge haben. Kategorien mit gleicher Gewichtung werden alphabetisch sortiert.

en: General configuration
de: Allgemeine Konfiguration

en: Terrain
de: Gelände

en: Map Type
de: Kartentyp

en: Are you sure you want to delete selected waypoint type?
de: Möchten Sie den ausgewählten Wegpunkttyp wirklich löschen?
