Gradient Server (1.0.0-alpha10) - en to fa translation catalogue (105 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Approve
fa: موافقت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Item
fa: آیتم

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Subscribe
fa: اشتراک

en: website
fa: وب‌سایت

en: Enabled
fa: فعال

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Link
fa: پیوند

en: Category
fa: دسته بندی

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: View
fa: مشاهده

en: search
fa: جستجو

en: Updated
fa: به‌روز

en: Layout
fa: آرایش

en: name
fa: نام

en: Search for
fa: جستجوی ...

en: ID
fa: شناسه

en: User
fa: کاربر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Logo
fa: آرم

en: Off
fa: خاموش

en: Published
fa: منتشر شده

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Revisions
fa: نسخه‌ها

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: sources
fa: منابع

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Desc
fa: نزولی

en: Owner
fa: مالک

en: Table
fa: جدول

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Original
fa: اصلی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: Feeds
fa: خوراک‌ها

en: Sources
fa: منابع

en: Feed items
fa: آیتم‌های خوراک

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Source
fa: منبع

en: Create new revision
fa: ایجاد نسخه جدید

en: Source type
fa: نوع منبع

en: Revert
fa: بازگشت

en: Revisions for %title
fa: نسخه‌های %title

en: Revision
fa: نسخه

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: RSS Feed
fa: خوراک RSS

en: Revision of %title from %date
fa: نسخه %title از %date

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به نسخه %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید نسخه‌ها را از %revision-date حذف کنید؟

en: Administrator
fa: مدیر

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: About
fa: درباره

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Custom text
fa: متن سفارشی

en: Bulk operations
fa: عملیات دسته جمعی

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت نسخه از %date.

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Operations links
fa: پیوندهای عملیات

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Entity Reference
fa: ارجاع موجودیت

en: With selection
fa: با انتخاب شده‌ها

en: Site branding
fa: برند سایت

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: User account menu
fa: منوی حساب کاربری

en: Content block
fa: بلوک محتوا
