Gradient Server (1.0.0-alpha12) - en to hu translation catalogue (113 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Approve
hu: Elfogadás

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Item
hu: Tétel

en: content
hu: tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Tags
hu: Címkék

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Category
hu: Kategória

en: Feed
hu: Hírcsatorna

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: View
hu: Megtekintés

en: search
hu: keresés

en: Updated
hu: Frissítve

en: ID
hu: Azonosító

en: User
hu: Felhasználó

en: Imported
hu: Importált

en: Created
hu: Létrehozva

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Revisions
hu: Változatok

en: Items
hu: Tételek

en: Last update
hu: Legutóbbi frissítés

en: Authored by
hu: Szerző

en: sources
hu: források

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Feed type
hu: Hírcsatorna típusa

en: Desc
hu: Csökk

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: node
hu: tartalom

en: Table
hu: Táblázat

en: Item count
hu: Elemszám

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: source
hu: forrás

en: Teasers
hu: Bevezetők

en: Feeds
hu: Hírcsatornák

en: Sources
hu: Hírforrások

en: Feed items
hu: Hírcsatorna elemek

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Source
hu: Forrás

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: Source type
hu: Forrás típusa

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Changed
hu: Módosítva

en: RSS Feed
hu: RSS hírcsatorna

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Anonymous user
hu: Névtelen felhasználó

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Authenticated user
hu: Azonosított felhasználó

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: About
hu: Leírás

en: Relevance
hu: Relevancia

en: Landing page
hu: Befogadó oldal

en: More...
hu: Tovább…

en: Created by
hu: Létrehozta

en: Delete all revisions
hu: Összes korábbi változat törlése

en: Custom text
hu: Egyéni szöveg

en: Bulk operations
hu: Tömeges műveletek

en: Post date
hu: Beküldés dátuma

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Gradient
hu: Színátmenet

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hu: Címkék használata a hasonló témájú tartalmak csoportosításához.

en: Video URL
hu: Videó webcíme

en: Bulk update
hu: Tömeges frissítés

en: View mode
hu: Nézetmód

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Entity Reference
hu: Entitáshivatkozás

en: Full HTML
hu: Teljes HTML

en: With selection
hu: A kiválasztottakkal

en: Source feed
hu: Forrás hírcsatorna

en: Submitted by @author_name on @date
hu: @author_name küldte be @date időpontban

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Revision translation affected
hu: Változat fordítása érintve

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hu: Azt jelöli, hogy a fordítás utolsó módosítása a jelenlegi változathoz tartozik.

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: Basic HTML
hu: Alap HTML

en: Restricted HTML
hu: Korlátozott HTML

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
hu: Biztosan vissza legyen állítva @language fordítás a %revision-date időpontban használt változatra?

en: Revert content shared among translations
hu: Fordítások között megosztott tartalom visszaállítása

en: Content block
hu: Tartalmi blokk

en: Add the Administrator role to the selected user(s)
hu: Kiválasztott felhasználók felruházása az <em>Adminisztrátor</em> szerepkörrel

en: Remove the Administrator role from the selected user(s)
hu: Az <em>Adminisztrátor</em> szerepkör megvonása a kiválasztott felhasználóktól
