Gradient Server (1.0.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: Body
fr: Corps

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Item
fr: Élément

en: website
fr: site web

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Categories
fr: Catégories

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: search
fr: rechercher

en: Search for
fr: Chercher

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Page title
fr: Titre de page

en: Off
fr: Désactivé

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Feed items
fr: Éléments de flux

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Source type
fr: Type source

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Master
fr: Principal

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Source entity
fr: Entité source

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
fr: Saisir une liste en séparant les termes par une virgule. Par exemple : Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions
