Gradient Server (1.0.0-alpha7) - en to id translation catalogue (79 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Enabled
id: Aktif

en: Tags
id: Tag

en: Categories
id: Kategori

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: Category
id: Kategori

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: search
id: cari

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Revisions
id: Revisi

en: Items
id: Item

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Owner
id: Pemilik

en: Anonymous
id: Anonim

en: Original
id: Asli

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Sources
id: Sumber

en: Feed items
id: Item-item umpan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Source
id: Sumber

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Source type
id: Jenis sumber

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: RSS Feed
id: Umpan RSS

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: News
id: Berita

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Delete all revisions
id: Hapus semua revisi

en: Custom text
id: Teks gubahan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Asc
id: Urutan turun

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas
