Gradient Server (1.0.0-alpha8) - en to pt translation catalogue (100 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Enabled
pt: Ativado

en: Categories
pt: Categorias

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: View
pt: Mostrar

en: search
pt: procurar

en: Feed name
pt: Nome do feed

en: Updated
pt: Atualizado

en: Search for
pt: Pesquisar por

en: User
pt: Utilizador

en: Imported
pt: Importado

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Revisions
pt: Revisões

en: Items
pt: Itens

en: Last update
pt: Última atualização

en: Authored by
pt: Criado por

en: sources
pt: fontes

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Owner
pt: Proprietário

en: Table
pt: Tabela

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: source
pt: fonte

en: Sources
pt: Fontes

en: Feed items
pt: Itens de feed

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Source
pt: Fonte

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Source type
pt: Tipo de fonte

en: Revert
pt: Reverter

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: News
pt: Notícias

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Authenticated user
pt: Utilizador autenticado

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a revisão de %revision-date?

en: Administrator
pt: Administrador

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Landing page
pt: Página de entrada

en: Delete all revisions
pt: Eliminar todas as revisões

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Post date
pt: Data de entrada

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Gradient
pt: Gradiente

en: Copy of the revision from %date.
pt: Cópia da revisão da data %date.

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos, sobre tópicos similares, em categorias.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Master
pt: Principal

en: Entity Reference
pt: Referência de Entidade

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: Source entity
pt: Entidade de origem

en: With selection
pt: Com seleção

en: Source feed
pt: Feed de origem

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Submetido por @author_name a @date

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: A revisão da tradução foi afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição da tradução pertence à revisão atual.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: My Awesome Module
pt: O Meu Módulo Fantástico

en: @langname revisions for %title
pt: @langname revisões para %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter o conteúdo compartilhado entre as traduções

en: source type
pt: tipo de fonte

en: source types
pt: tipos de fonte

en: Source items
pt: Itens de origem
