GraphQL (5.0.0-beta2) - en to hu translation catalogue (73 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Content
hu: Tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Article
hu: Cikk

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Servers
hu: Kiszolgálók

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Message
hu: Üzenet

en: Name
hu: Név

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: URL
hu: Webcím

en: Path
hu: Útvonal

en: Menu
hu: Menü

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: Create
hu: Létrehozás

en: Expanded
hu: Nyitott

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Url
hu: Webcím

en: Menu link
hu: Menühivatkozás

en: Creation date
hu: Létrehozás dátuma

en: Published
hu: Közzétéve

en: Field name
hu: Mező neve

en: Fields
hu: Mezők

en: Conditions
hu: Feltételek

en: Caching
hu: Gyorsítótárazás

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: String
hu: Karaktersorozat

en: Image URL
hu: Kép webcím

en: Order
hu: Rendelés

en: Static
hu: Állandó

en: Operation
hu: Művelet

en: Validate
hu: Érvényesítés

en: Limit
hu: Korlát

en: Entity
hu: Entitás

en: Schema
hu: Séma

en: Document
hu: Dokumentum

en: Relationship type
hu: Kapcsolattípus

en: Uppercase
hu: Nagybetűs

en: Add server
hu: Kiszolgáló hozzáadása

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Offset
hu: Eltolás

en: About
hu: Leírás

en: Element
hu: HTML elem

en: Route
hu: Útvonal

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Current user
hu: Jelenlegi felhasználó

en: Menu links
hu: Menühivatkozások

en: Rendered output
hu: Létrehozott kimenet

en: Entities
hu: Entitások

en: Image style
hu: Képstílus

en: Endpoint
hu: Végpont

en: Create server
hu: Kiszolgáló létrehozása

en: View mode
hu: Nézetmód

en: Changed date
hu: Módosítás dátuma

en: Entity bundle
hu: Mezőköteg

en: Sorts
hu: Rendezések

en: Entity reference
hu: Entitáshivatkozás

en: Entity translation
hu: Entitásfordítás

en: Entity bundles
hu: Mezőkötegek

en: Entity label
hu: Entitáscímke

en: Entity language
hu: Entitásnyelv

en: The image exceeds the maximum allowed dimensions and an attempt to resize it failed.
hu: A kép meghaladja a legnagyobb engedélyezett méretet és az átméretezésre tett kísérlet nem sikerült.

en: Entity reference revisions
hu: Entitáshivatkozás változatok

en: The resized image is too small. The minimum dimensions are %dimensions pixels and after resizing, the image size will be %widthx%height pixels.
hu: Az átméretezett kép túl kicsi. A legkisebb méret %dimensions pixel, de az átméretezés után a kép mérete %widthx%height pixel lesz.

en: The image is too small. The minimum dimensions are %dimensions pixels and the image size is %widthx%height pixels.
hu: Az kép túl kicsi. A legkisebb méret %dimensions pixel, de a kép mérete %widthx%height pixel.
