GraphQL (5.0.0-beta2) - en to id translation catalogue (51 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Article
id: Artikel

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Message
id: Pesan

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Path
id: Jalur

en: User
id: Pengguna

en: Create
id: Buat

en: Expanded
id: Diluaskan

en: Date format
id: Format tanggal

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: Creation date
id: Tanggal dibuat

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Conditions
id: Kondisi

en: Caching
id: Penembolokan

en: Owner
id: Pemilik

en: String
id: Untai

en: Order
id: Urutan

en: Static
id: Statik

en: Operation
id: Operasi

en: Limit
id: Batas

en: Entity
id: Entitas

en: Document
id: Dokumen

en: Add server
id: Tambahkan server

en: Identifier
id: Pengenal

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Element
id: Elemen

en: Route
id: Rute

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundle
id: Bundel

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: Menu links
id: Tautan menu

en: Rendered output
id: Keluaran yang dihasilkan

en: Entities
id: Entitas

en: Image style
id: Gaya gambar

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Entity bundle
id: Bundel entitas

en: Entity reference
id: Rujukan entitas

en: Entity label
id: Label entitas

en: Entity language
id: Bahasa entitas
