GraphQL (5.0.0-beta3) - en to ru translation catalogue (79 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Content
ru: Содержимое

en: Totals
ru: Всего

en: Type
ru: Тип

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Article
ru: Статья

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Servers
ru: Серверы

en: Edit
ru: Редактировать

en: Message
ru: Сообщение

en: Response
ru: Ответ

en: Name
ru: Название

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Path
ru: Путь

en: Menu
ru: Меню

en: User
ru: Пользователь

en: Create
ru: Создать

en: Expanded
ru: Развёрнутый

en: Date format
ru: Формат даты

en: Url
ru: Url-адрес

en: Menu link
ru: Ссылка меню

en: Creation date
ru: Дата создания

en: Published
ru: Опубликовано

en: Field name
ru: Имя поля

en: Fields
ru: Поля

en: Conditions
ru: Условия

en: Items
ru: Элементы

en: Caching
ru: Кэширование

en: Owner
ru: Владелец

en: String
ru: Строка

en: Image URL
ru: URL изображения

en: Order
ru: Порядок

en: Static
ru: Статическая

en: Operation
ru: Действие

en: Validate
ru: Проверить

en: Limit
ru: Предел

en: Entity
ru: Сущность

en: Schema
ru: Схема

en: Document
ru: Документ

en: Password reset
ru: Сбросить пароль

en: Relationship type
ru: Тип отношений

en: Enable caching
ru: Включить кэширование

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Add server
ru: Добавить сервер

en: Server
ru: Сервер

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Offset
ru: Пропустить

en: About
ru: Информация

en: Element
ru: Элемент

en: Route
ru: Маршрут

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Debug settings
ru: Настройки отладки

en: Bundle
ru: Набор

en: Current user
ru: Текущий пользователь

en: Menu links
ru: Ссылки меню

en: Rendered output
ru: Обработанный вывод

en: Connection
ru: Соединение

en: XML Content
ru: Содержимое XML

en: Entities
ru: Сущности

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: Create server
ru: Создать сервер

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Changed date
ru: Дата изменения

en: Entity bundle
ru: Подтип сущности

en: Sorts
ru: Сортировки

en: Entity reference
ru: Ссылка на сущность

en: Entity translation
ru: Перевод сущностей

en: Entity bundles
ru: Типы сущностей

en: Entity label
ru: Метка сущности

en: Entity language
ru: Язык сущности

en: The image exceeds the maximum allowed dimensions and an attempt to resize it failed.
ru: Изображение превышает максимально допустимые размеры и попытка его масштабировать была неудачна.

en: Entity reference revisions
ru: Редакции ссылки на сущность

en: Property path
ru: Путь свойства

en: The resized image is too small. The minimum dimensions are %dimensions pixels and after resizing, the image size will be %widthx%height pixels.
ru: Размер изменённого изображения слишком мал. Минимальный размер изображения %dimensions px, размер изменённого изображения будет %widthx%height px.

en: The image is too small. The minimum dimensions are %dimensions pixels and the image size is %widthx%height pixels.
ru: Размер изображения слишком мал. Минимальное разрешение %dimensions px, минимальный размер: %widthx%height px.
