GraphQL Compose (2.0.0) - en to hu translation catalogue (88 entries)

en: enabled
hu: engedélyezett

en: Delete
hu: Törlés

en: Value
hu: Érték

en: Type
hu: Típus

en: yes
hu: igen

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Weight
hu: Súly

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Field
hu: Mező

en: Path
hu: Útvonal

en: Section
hu: Szakasz

en: Visible
hu: Látható

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Before
hu: Előtte

en: After
hu: Utána

en: User
hu: Felhasználó

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Field name
hu: Mező neve

en: Field type
hu: Mező típusa

en: Fields
hu: Mezők

en: items
hu: tételek

en: Nodes
hu: Tartalmak

en: String
hu: Karaktersorozat

en: Last
hu: Utolsó

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Integer
hu: Egész szám

en: true
hu: igaz

en: Operation
hu: Művelet

en: Property
hu: Tulajdonság

en: Hidden
hu: Rejtett

en: English
hu: angol

en: French
hu: francia

en: Spanish
hu: spanyol

en: First
hu: Első

en: Entity
hu: Entitás

en: Site information
hu: Webhely-információk

en: Schema
hu: Séma

en: on
hu: be

en: Reverse
hu: Fordított

en: User status
hu: Felhasználó állapota

en: Float
hu: Lebegőpontos

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: KB
hu: kB

en: Alias
hu: Álnév

en: Portuguese
hu: portugál

en: Turkish
hu: török

en: Paragraph
hu: Bekezdés

en: Sort direction
hu: Rendezés iránya

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: User roles
hu: Szerepkörök

en: Row
hu: Sor

en: Boolean
hu: Logikai

en: The name of the file.
hu: A fájl neve.

en: The mime type of the file.
hu: A fájl MIME típusa.

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: The size of the file in bytes.
hu: A fájl mérete bájtban.

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Custom settings
hu: Egyéni beállítások

en: Image styles
hu: Képstílusok

en: The name of the country.
hu: Az ország neve.

en: Schema version
hu: Sémaverzió

en: Entity bundle
hu: Mezőköteg

en: Contextual filters
hu: Szövegkörnyezeti szűrők

en: Layout ID
hu: Elrendezés azonosítója

en: The title of the link.
hu: A hivatkozás címe.

en: The URL of the link.
hu: A hivatkozás webcíme.

en: Whether the user is active or blocked.
hu: A felhasználó aktív-e, vagy zárolt.

en: The description of the view.
hu: A nézet leírása.

en: Entity language
hu: Entitásnyelv

en: Raw output
hu: Nyers kimenet

en: You have no fields. Add some to your view.
hu: Nincsenek mezők. Hozzá kell adni néhányat a nézethez.

en: All field aliases must be unique
hu: Az összes mezőálnévnek egyedinek kell lennie.

en: Use entities as row data.
hu: Entitások adatsorokként való használata.

en: Use fields as row data.
hu: Mezők adatsorokként való használata.

en: Alias for @id
hu: @id álneve

en: Raw output for @id
hu: @id nyers kimenete

en: View ID
hu: Nézet azonosító

en: Entity options
hu: Entitás lehetőségek

en: Field row
hu: Mező sor

en: Block plugin ID
hu: Blokkbeépülő azonosítója

en: The language code.
hu: A nyelvkód.
