GraphQL Compose (2.1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (86 entries)

en: enabled
fr: activé

en: Delete
fr: Supprimer

en: Value
fr: Valeur

en: yes
fr: oui

en: Language
fr: Langue

en: Enabled
fr: Activé

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Path
fr: Chemin

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: User
fr: Utilisateur

en: Block
fr: Bloc

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Comment
fr: Commentaire

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Field type
fr: Type de champ

en: Fields
fr: Champs

en: items
fr: éléments

en: Nodes
fr: Nœuds

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Last
fr: Dernier

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Integer
fr: Entier

en: true
fr: vrai

en: Operation
fr: Opération

en: Property
fr: Propriété

en: Hidden
fr: Caché

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: Spanish
fr: Espagnol

en: First
fr: Premier(e)

en: Entity
fr: Entité

en: Site information
fr: Informations

en: Schema
fr: Schéma

en: on
fr: activé

en: Reverse
fr: Inversé

en: User status
fr: Statut de l'utilisateur

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Language code
fr: Code de la langue

en: KB
fr: Ko

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Turkish
fr: Turque

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: User roles
fr: Rôles de l'utilisateur

en: Row
fr: Ligne

en: Boolean
fr: Booléen

en: The name of the file.
fr: Le nom du fichier.

en: The mime type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: The size of the file in bytes.
fr: La taille du fichier en octets.

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Parent entity
fr: Entité parente

en: Custom settings
fr: Paramètres personnalisés

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: The name of the country.
fr: Le nom du pays.

en: Address country.
fr: Adresse pays.

en: Schema version
fr: Version du schéma de la BDD

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portugais (Brésil)

en: Entity bundle
fr: Sous-type de l'entité

en: Contextual filters
fr: Filtres contextuels

en: @name is required.
fr: @name est requis.

en: Layout ID
fr: ID mise en page

en: The title of the link.
fr: Le titre du lien

en: The URL of the link.
fr: L'URL du lien

en: Whether the user is active or blocked.
fr: Si l'utilisateur est actif ou bloqué.

en: The description of the view.
fr: La description de la vue.

en: Entity language
fr: Langue de l'entité

en: Raw output
fr: Sortie brute

en: You have no fields. Add some to your view.
fr: Vous n'avez aucun champ. Ajoutez-en à votre vue.

en: All field aliases must be unique
fr: Tous les alias de champ doivent être uniques

en: Use entities as row data.
fr: Utiliser les entités comme données de ligne.

en: Use fields as row data.
fr: Utiliser les champs comme données de ligne.

en: Check access
fr: Vérifier les accès

en: Alias for @id
fr: Alias pour @id

en: Raw output for @id
fr: Rendu brut pour @id

en: Entity options
fr: Options d'entité

en: Field row
fr: Rangée du champ

en: The language code.
fr: Le code de la langue.

en: The language name.
fr: Le nom de la langue.
