GraphQL Compose (2.4.0) - en to id translation catalogue (73 entries)

en: enabled
id: hidup

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: yes
id: ya

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enabled
id: Aktif

en: Weight
id: Bobot

en: Required
id: Wajib

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Path
id: Jalur

en: Visible
id: Terlihat

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: User
id: Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Comment
id: Komentar

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Nodes
id: Node

en: String
id: Untai

en: Last
id: Terakhir

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Operation
id: Operasi

en: Property
id: Milik

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Spanish
id: Bahasa Spanyol

en: First
id: Pertama

en: Entity
id: Entitas

en: Site information
id: Informasi situs

en: Reverse
id: Terbalik

en: User status
id: Status pengguna

en: Information
id: Informasi

en: Float
id: Pecahan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Sort direction
id: Arah sortir

en: Field options
id: Opsi field

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: User roles
id: Peran pengguna

en: Row
id: Baris

en: The mime type of the file.
id: Tipe mime dari file.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: The size of the file in bytes.
id: Ukuran file dalam byte.

en: Image styles
id: Gaya gambar

en: Schema version
id: Versi skema

en: Entity bundle
id: Bundel entitas

en: Contextual filters
id: Filter kontekstual

en: Layout ID
id: ID Tata Letak

en: The title of the link.
id: Judul dari tautan.

en: The URL of the link.
id: URL dari tautan.

en: Whether the user is active or blocked.
id: Apakah pengguna aktif atau diblokir.

en: The description of the view.
id: Deskripsi penjelasan dari view.

en: Entity language
id: Bahasa entitas

en: Raw output
id: Output mentah

en: You have no fields. Add some to your view.
id: Anda tidak memiliki bidang. Tambahkan beberapa ke tampilan Anda.

en: Use entities as row data.
id: Gunakan entitas sebagai data baris.

en: Use fields as row data.
id: Gunakan bidang sebagai data baris.

en: Alias for @id
id: Alias untuk @id

en: Raw output for @id
id: Keluaran mentah untuk @id

en: Entity options
id: Opsi entitas

en: Field row
id: Baris bidang

en: The language code.
id: Kode bahasa

en: The language name.
id: Nama bahasa.
