GraphQL Compose (2.4.1) - en to ja translation catalogue (85 entries)

en: enabled
ja: 有効

en: Delete
ja: 削除

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: yes
ja: はい

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Enabled
ja: 有効

en: Weight
ja: ウェイト

en: Required
ja: 必須

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Path
ja: パス

en: Section
ja: セクション

en: Visible
ja: 表示

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Options
ja: オプション

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Comment
ja: コメント

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Fields
ja: フィールド

en: Nodes
ja: ノード

en: String
ja: 文字列

en: Last
ja: 最後

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Integer
ja: 整数

en: true
ja: 真

en: Operation
ja: 操作

en: Property
ja: プロパティー

en: Hidden
ja: 非表示

en: English
ja: 英語

en: French
ja: フランス語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: First
ja: 最初

en: Entity
ja: エンティティ

en: Site information
ja: サイト情報

en: Schema
ja: スキーマ

en: Reverse
ja: 逆順

en: User status
ja: ユーザーステータス

en: Information
ja: 情報

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Language code
ja: 言語コード

en: Alias
ja: エイリアス

en: Raw
ja: 未加工

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Field options
ja: フィールドのオプション

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: Row
ja: 行

en: Boolean
ja: 真偽値

en: The name of the file.
ja: ファイルの名称。

en: The mime type of the file.
ja: ファイルのMIMEタイプ。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: The size of the file in bytes.
ja: ファイルのサイズ（バイト）。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Custom settings
ja: カスタム設定

en: Image styles
ja: 画像スタイル

en: The name of the country.
ja: 国名。

en: Schema version
ja: スキーマバージョン

en: Entity bundle
ja: エンティティバンドル

en: Contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: Layout ID
ja: レイアウト ID

en: The title of the link.
ja: リンクのタイトル

en: The URL of the link.
ja: リンクのURL

en: Whether the user is active or blocked.
ja: ユーザーがアクティブかブロックされているか。

en: The description of the view.
ja: ビューについての説明。

en: Entity language
ja: エンティティの言語

en: Raw output
ja: 未加工の出力

en: You have no fields. Add some to your view.
ja: フィールドがありません。ビューに追加してください。

en: Use entities as row data.
ja: エンティティを行データとして使用します。

en: Use fields as row data.
ja: 行のデータとしてフィールドを使用。

en: Alias for @id
ja: @id のエイリアス

en: Raw output for @id
ja: @idの未加工の出力

en: Entity options
ja: エンティティのオプション

en: Field row
ja: フィールド行

en: The language code.
ja: 言語コード。
