GraphQL Compose (2.4.1) - en to tr translation catalogue (81 entries)

en: enabled
tr: etkin

en: Delete
tr: Sil

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: yes
tr: evet

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Required
tr: Zorunlu

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Path
tr: Yol

en: Section
tr: Bölüm

en: Visible
tr: Görünür

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: User
tr: Kullanıcı

en: Options
tr: Seçenekler

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Comment
tr: Yorum

en: Field name
tr: Alan adı

en: Field type
tr: Alan tipi

en: Fields
tr: Alanlar

en: Nodes
tr: Düğümler

en: String
tr: Dize

en: Last
tr: Son

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Integer
tr: Tamsayı

en: true
tr: doğru

en: Operation
tr: İşlem

en: Property
tr: Özellik

en: Hidden
tr: Gizli

en: English
tr: İngilizce

en: French
tr: Fransızca

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: First
tr: Birinci

en: Entity
tr: Nesne

en: Site information
tr: Site bilgisi

en: Reverse
tr: Ters

en: User status
tr: Kullanıcı durumu

en: Information
tr: Bilgi

en: Float
tr: Kesirli

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Alias
tr: Takma ad

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Sort direction
tr: Sıralama yönü

en: Field options
tr: Alan seçenekleri

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: User roles
tr: Kullanıcı rolleri

en: Row
tr: Satır

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: The name of the file.
tr: Dosyanın adı.

en: The mime type of the file.
tr: Dosyanın mime türü.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: The size of the file in bytes.
tr: Dosyanın bayt cinsinden büyüklüğü.

en: Image styles
tr: Resim stilleri

en: Address country.
tr: Adres ülke.

en: Custom content
tr: Özel içerik

en: Schema version
tr: Şema versiyonu

en: Entity bundle
tr: Nesne kümesi (bundle)

en: Contextual filters
tr: Bağlamsal filtre

en: Layout ID
tr: Yerleşim kimliği

en: Whether the user is active or blocked.
tr: Kullanıcının etkin mi, yoksa engellenmiş mi olduğu.

en: The description of the view.
tr: Görünümün açıklaması.

en: Entity language
tr: Varlık dili

en: Raw output
tr: İşlenmemiş çıktı

en: You have no fields. Add some to your view.
tr: Alanınız yok. Görünümünüze alan ekleyin.

en: Use entities as row data.
tr: Satır verisi olarak varlıkları kullan.

en: Use fields as row data.
tr: Satır verisi olarak alanları kullan.

en: Alias for @id
tr: @id için diğer ad

en: Raw output for @id
tr: @id için işlenmemiş çıktı

en: Entity options
tr: Varlık seçenekleri

en: Field row
tr: Alan satırı

en: The language code.
tr: Dil kodu.
