GraphQL Compose (3.0.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (54 entries)

en: enabled
hi: सक्रिय

en: Delete
hi: मिटायें

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: yes
hi: हां

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Weight
hi: मान

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Field
hi: क्षेत्र

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Options
hi: विकल्प

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Field type
hi: क्षेत्र प्रकार

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Nodes
hi: नोड्स

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Last
hi: अंतिम

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: Operation
hi: काम

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: English
hi: अंग्रेजी

en: French
hi: फ्रेंच

en: Spanish
hi: स्पेनिश

en: First
hi: पहला

en: Entity
hi: इकाई

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: Reverse
hi: विपरीत

en: User status
hi: उपयोगकर्ता की स्थिति

en: Float
hi: फ्लोट

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: KB
hi: किलो बाईट

en: Alias
hi: उपनाम

en: Turkish
hi: तुर्की

en: Sort direction
hi: क्रमबद्ध दिशा

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Boolean
hi: बूलियन

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ
