GraphQL Compose (3.0.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (57 entries)

en: enabled
pt: ativo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: yes
pt: sim

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enabled
pt: Ativado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Weight
pt: Peso

en: Required
pt: Obrigatório

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Path
pt: Caminho

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: User
pt: Utilizador

en: Options
pt: Opções

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Comment
pt: Comentar

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Nodes
pt: Nós

en: String
pt: Expressão

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Integer
pt: Inteiro

en: Operation
pt: Operação

en: Hidden
pt: Oculto

en: English
pt: Inglês

en: Spanish
pt: Castelhano

en: Entity
pt: Entidade

en: Site information
pt: Informação do sítio

en: Reverse
pt: Inverso

en: Information
pt: Informação

en: Float
pt: Vírgula flutuante

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Alias
pt: URL alternativo

en: Sort direction
pt: Direção da ordenação

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User roles
pt: Grupos de utilizador

en: Row
pt: Linha

en: Boolean
pt: Boleano

en: The name of the file.
pt: O nome do ficheiro.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do ficheiro.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: The size of the file in bytes.
pt: O tamanho do ficheiro em bytes.

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Image styles
pt: Estilos de Imagens

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: Whether the user is active or blocked.
pt: Se o utilizador está ativo ou bloqueado.

en: The description of the view.
pt: A descrição da vista.
